Na ministerstvu obrany skončil náměstek pro vyzbrojování Koštoval, dočasně ho nahradil Říha

Ve funkci náměstka ministra obrany pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic skončil ke konci loňského roku Daniel Koštoval. Serveru Lidovky.cz to potvrdil mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Podle serveru Koštoval odchází po vzájemné dohodě s ministrem Metnarem (za ANO). Vedením sekce vyzbrojování byl pověřen Filip Říha, šéf odboru dohledu nad akvizicemi. Ministerstvo letos chystá významné nákupy na obměnu techniky za desítky miliard korun.

Praha (Aktualizováno: 10:54 3. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve funkci náměstka ministra obrany pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic skončil ke konci roku 2018 Daniel Koštoval | Foto: Šálek Václav | Zdroj: ČTK

Koštoval na ministerstvu působil ve funkci náměstka 3,5 roku. „Jsem rád, že sekce vyzbrojování a akvizic v poslední době pokročila v několika zásadních modernizačních projektech do takové fáze, že jsem je v prosinci mohl předložit vládě,“ uvedl k odchodu Koštovala ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Koštoval v pozici prvního náměstka na obraně působil od roku 2013 za ministrování Vlastimila Picka. Od června 2015 vedl jako náměstek sekci pro vyzbrojování a akvizice.

Tento post opustil v únoru 2017, kdy se stal politickým náměstkem Martina Stropnického (ANO), na starost měl řízení strategických modernizačních projektů.

Metnar zrušil zakázku na radary. Ministerstvo je ale v příštím roce pořídí od izraelské vlády

Číst článek

Obrana poté na místo náměstka pro vyzbrojování vypsala výběrové řízení, které zrušila, když se do něj přihlásil jen jeden zájemce. Koštoval se pak v srpnu 2017 do funkce náměstka pro řízení sekce vyzbrojování vrátil.

Koštoval na ministerstvo obrany přišel z Černínského paláce, kde vedl sekci mimoevropských zemí, působil také na českých velvyslanectvích v Moskvě a Washingtonu. Zabýval se otázkami energetické bezpečnosti.

Nejdražší zakázka v historii

Ministerstvo obrany letos chystá významné vojenské nákupy, dominovat mezi nimi bude pořízení 210 pásových bojových vozidel pěchoty za zhruba 53 miliard korun. Bude to nejdražší zakázka v historii země. Obrana chce v nejbližší době oslovit čtyři evropské výrobce, aby poslali své nabídky.

Smlouvu s vítězem plánuje uzavřít v srpnu. Bude vybírat zřejmě ze čtveřice vozů Ascod, Puma, Lynx a CV90. Smlouva by letos měla být uzavřena i na nákup dvoumotorových víceúčelových vrtulníků, jejich cena se bude zřejmě pohybovat kolem deseti miliard korun.

V dubnu chce úřad uzavřít s firmou Eldis Pardubice zakázku na dodávku 62 obrněných vozidel Titus asi za 5,52 miliardy korun bez DPH a v polovině roku s izraelskou vládou tendr na čtyři mobilní radiolokátory za 2,9 miliardy korun bez DPH.

Ministr obrany Lubomír Metnar považuje modernizaci armády za hlavní prioritu. Na nákupy bude mít ministerstvo k dispozici více peněz než loni. Obranný rozpočet roste od roku 2014, kdy měl úřad k dispozici 39 miliard. Letos to bude 66,7 miliardy korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme