Ministerstvo vyloučilo účastníky tendru na nákup letadla. Jeden už ho nemá, dva nesplnili podmínky

Ministerstvo obrany vyloučilo z tendru na nákup malého letadla všechny tři účastníky. Dva nesplnili požadované parametry a třetí úřadu oznámil, že nabízený stroj již nemá k dispozici. Ministerstvu nabídl letoun jiný, takovou změnu v průběhu tendru ale zákon neumožňuje. Řekl to mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Soutěž tak bude muset být zrušena. Obrana počítala s tím, že za požadovaný stroj zaplatí asi 661 milionů korun bez DPH.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bombardier Global 5000 | Zdroj: Profimedia

Ministerstvo poprvé zakázku na stroj pro přepravu ústavních činitelů vypsalo loni v létě, přihlásil se pouze jeden zájemce, který nesplnil předepsané podmínky. Úřad proto tendr zrušil a následně jej znovu vypsal.

Tři zájemci o dodání malého letadla pro politiky nabízí stejný stroj – Global 5000 firmy Bombardier

Číst článek

Do nové soutěže podaly přihlášky tři firmy, všechny na starší letouny Global 5000. Dvě z nabídek ale podle Pejška nesplnily požadované parametry a náležitosti, a ze soutěže proto byly již v prosinci vyřazeny.

Vítězem se tak stala třetí nabídka, shodou okolností nejlevnější. Podle Lidových novin a deníku E15 jí byla firma Omnipol. Proti rozhodnutí se odvolal jeden z neúspěšných uchazečů švýcarská společnost STM Aircraft. Třetím účastníkem soutěže byla česká společnost Glomex MS, uvedla média.

Poté, co byla námitka firmy STM Aircraft odmítnuta, ale obrana vyloučila i třetího uchazeče. „Zbývající účastník byl vyloučen v pátek 17. ledna 2020 poté, co na základě výzvy ze strany ministerstva deklaroval, že již nedisponuje nabízeným letounem, a nemůže ho tedy dodat,“ poznamenal Pejšek.

Resort soutěž zruší

Firma podle něj nabídla stroj jiný, což ale zákon neumožňuje. „Jednalo by se o nepovolenou změnu nabídky, která by měla podstatný vliv na hodnocení,“ uvedl Pejšek.

Ministerstvo obrany znovu hledá dodavatele malého letounu pro přepravu politiků. Jednou už tendr zrušilo

Číst článek

Úřad proto předpokládá, že celé výběrové řízení po uplynutí všech lhůt zruší, protože v soutěži nezůstala žádná nabídka.

Letoun Global 5000, který nabídla firma Omnipol, podle Lidových novin v minulosti provozovala ruská společnost Insat Aero, která sídlí v Moskvě. Konkrétní stroj je registrován v leteckém rejstříku na Kajmanských ostrovech.

Jako majitel byla 9. června 2014 uvedena společnost s ručením omezeným Adilmar Park Ltd, která má jako oficiální sídlo firmy uvedenou adresu na Britských Panenských ostrovech. Karibské souostroví je známým daňovým rájem, který se hojně využívá ke skrytí skutečných majitelů, poznamenal deník.

Zastaralá letka

Obrana žádala stroj schopný přepravit 14 až 19 cestujících, a to nový nebo už použitý. Má být schopen doletu více než 8000 kilometrů. Součástí tendru je i zajištění dvouletého servisu a oprav.

Obrana v pondělí podepsala smlouvu o koupi dvou letounů CASA, zaplatí za ně téměř dvě miliardy

Číst článek

Armáda se v poslední době potýkala kvůli poruchám či plánovaným údržbám s nedostatkem letadel, kterými by mohla přepravovat politiky. Kapacita vládní letky je podle ministerstva i ústavních činitelů nedostatečná a letka je zastaralá.

Nyní má armáda k dispozici dva airbusy A-319, které nejsou ekonomické pro dopravu menšího počtu cestujících. Dvěma letounům Jak-40 vyrobených na konci 70. let končí životnost a případná modernizace by byla nákladná, armáda se je proto chystá vyřadit. Před téměř 30 lety byl vyroben Challenger CL-601, který se rovněž používá na přepravu politiků. Vojáci si ale stěžují na jeho častou poruchovost.

Armáda rovněž používá čtyři stroje CASA C-295M, které jsou však určeny především pro přepravu vojáků. Letoun má nižší dolet a v kabině je hlučný, ústavní činitele s ním proto armáda nepřepravuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme