Obrana znovu prověří spornou zakázku na pasivní radary. Italové chtějí zrušit nákup vrtulníků

Ministerstvo obrany znovu prověří cenu zakázky na nákup pasivních sledovacích systémů. Po středečním jednání sněmovního výboru pro obranu to novinářům řekl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Prověření ceny doporučili poslanci výboru. Zároveň ministra požádali, aby dostávali o výsledku pravidelné informace.

Praha/Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojový vrtulník AH-1Z Viper

Bojový vrtulník AH-1Z Viper | Foto: U.S. Marine Corps | Zdroj: Profimedia

Obrana v posledních týdnech čelila kritice kvůli zakázkám na nákup pasivních sledovacích systémů. V materiálu pro vládu úřad původně uvedl cenu 780 milionů korun, za dva komplety ale obrana zaplatí asi 1,5 miliardy korun.

Dvojnásobná cena modernizace tanků a vrtulníků jde za Říhou, tvrdí resort. Exnáměstek to odmítá

Číst článek

Rozdíl ministerstvo zdůvodnilo tím, že náklady vyčíslené pro kabinet vycházely ze starého průzkumu trhu. Pochybení ministerstva vyvolalo kritiku, po které skončil náměstek ministra obrany Filip Říha.

Poslanci výboru se zakázkou zabývali již před dvěma týdny. Obrana jim poskytla utajované informace, se kterými se chtěli poslanci podrobněji seznámit. Dokončení debaty proto odložili na středu. I ve středu byla většina jednání kvůli utajovaným informacím neveřejná.

Předsedkyně výboru Jana Černochová (ODS) novinářům řekla, že poslanci zástupcům ministerstva v neveřejném jednání kladli doplňující otázky.

„Některé ty odpovědi byly přesvědčivé, některé méně přesvědčivé, a abychom všichni měli jistotu, že tady nedošlo k nějakému mrhání prostředků daňových poplatníků, tak jsme požádali pana ministra, aby ještě jednou provedl přezkum té ceny,“ poznamenala.

Ministerstvo obrany pozastavilo zakázky na modernizaci tanků a vrtulníků. Výrazně se lišily ceny

Číst článek

Ministr chce poslancům vyhovět. „Postavím nezávislý expertní tým,“ řekl. Připomněl, že již zakázku jednou nechal na ministerstvu přezkoumat po procesní stránce. Kontrola podle dřívějšího vyjádření ministra žádné chyby s výjimkou pochybení při nastavení počáteční ceny nenašla. Nyní bude podle Metnara přezkoumána každá položka zakázky.

Kromě zakázky na nákup pasivních sledovacích prostředků mělo ministerstvo obrany problém s avizovanou a skutečnou cenou i u nákupu rušiček. V pondělí úřad informoval, že podobné pochybení zjistil i u zakázky na modernizaci tanků a vrtulníků. Obě zakázky dočasně pozastavil.

Metnar ve středu na výboru také řekl, že kromě pochybení s cenou ministerstvo zjistilo, že nejsou v souladu střednědobé plány, akviziční plány a rozpočet. Podle náměstkyně pro ekonomiku Blanky Cupákové přijalo ministerstvo změny, které by stejným chybám měla předejít. Budou se týkat samotného ministerstva i armády.

Problém s vrtulníky

Italský výrobce vojenských vrtulníků, firma Leonardo, podal k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže návrh na zákaz plnění smlouvy mezi ministerstvem obrany a firmou Bell z USA, řekl mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda.

Vrtulníky pro armádu projdou jen zkrácenými zkouškami. Případné nedostatky zaplatí USA

Číst článek

Firma Bell má podle smlouvy podepsané v závěru minulého roku dodat české armádě 12 vojenských vrtulníků. Italský výrobce podal také loni v prosinci podnět k úřadu, aby zakázku ministerstva obrany prošetřil. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže však správní řízení zastavil, podnět byl totiž podán až po uzavření smlouvy, napsal Deník N.

Rozklad proti tomuto rozhodnutí Italové nepodali, uvedl ve středu na jednání sněmovního výboru pro obranu Lubor Koudelka, který řídí sekci ministerstva pro akvizice. Bližší informace o novém návrhu firmy Leonardo k antimonopolnímu úřadu představitelé ministerstva nemají.

Ministr obrany stvrdil v USA nákup 12 nových vrtulníků. Armáda je bude mít k dispozici za tři roky

Číst článek

Italové se účastnili tendru, v němž americká firma nabídla vrtulníky za 646 milionů dolarů, tedy téměř 15 miliard korun. Armáda má od Američanů dostat osm nových víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper v roce 2023.

Italská nabídka byla levnější, ale měla podle ministerstva nedostatky. Stroje například nesplňovaly armádní požadavek na odzkoušení v operacích.

„Operačně ověřený, víceúčelový vojenský vrtulník s certifikovanou výzbrojí a formou nákupu vláda-vláda nám nenabídl nikdo jiný než Spojené státy,“ řekl dříve ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). Podle něj Česko postupovalo v souladu s českým i evropským právem.

Kombinace obou vrtulníků umožňuje plnit různé mise od humanitárních a záchranných až po leteckou podporu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme