Největší český zbrojní nákup začíná. Ministerstvo obrany vybírá obrněnce za 50 miliard

Ministerstvo obrany oficiálně začíná vybírat dodavatele pásových obrněných vozidel pěchoty za více než 50 miliard korun. Informace o dosud největším českém zbrojním nákupu v pondělí předá vládním kolegům ministr obrany Lubomír Metnar za ANO. Obrana následně osloví čtyři vybrané firmy, aby předložily své nabídky. Podepsat smlouvu chce vedení úřadu v srpnu 2019, uvedl Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

BVP 2 při cvičení - cvičení Dukla Spirit 2018 jednotek 72. mechanizovaného praporu Přáslavice ve Vojenském újezdu Hradiště

BVP 2 při cvičení - cvičení Dukla Spirit 2018 jednotek 72. mechanizovaného praporu Přáslavice ve Vojenském újezdu Hradiště | Foto: Václav Šlauf/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Ministerstvo po pondělní vládě oficiálně osloví čtyři výrobce, se kterými bylo v kontaktu již v minulosti, aby předložili své nabídky.

Nová pásová obrněná vozidla pěchoty (BVP) by české armádě mohly dodat firmy BAE Systems, General Dynamics European Land Systems (GDELS) nebo společnosti PSM a Rheinmetall Landsysteme.

Obrana nakoupí nákladní automobily Tatra až za 720 milionů. Využijí se v zahraničních operacích

Číst článek

Mezinárodní firma BAE Systems vyrábí ve Švédsku vozidlo CV90, nadnárodní GDELS nabízí španělsko-rakouský projekt Ascod. Německá firma Rheinmetall Landsysteme by chtěla uspět s vozidlem Lynx a německé konsorcium PSM, tedy společný podnik společností Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall Landsysteme, nabízí bojové vozidlo Puma.

„V srpnu 2019 by mělo dojít k podpisu smlouvy s vybraným dodavatelem a vozidla pak budou dodána v letech 2020 až 2025,“ poznamenal Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany. Resort podle něj počítá s tím, že v armádě budou sloužit minimálně 30 let.

Pokud se ale ministři nerozhodnou jinak, na pondělním zasedání o nákupu hlasovat nebudou. Členové vlády však mají povinnost předkládat k informaci všechny velké zakázky.

Nová BVP nahradí zastaralé ruské stroje. Armáda požaduje pořídit 210 vozidel v sedmi různých variantách, vedle základního ještě velitelské, průzkumné, dělostřelecká pozorovatelna, ženijní, vyprošťovací a zdravotnické.

Nová obrněná vozidla, pušky i pistole

Ministr obrany Lubomír Metnar bude zároveň v pondělí informovat vládu o změně dodavatele 62 obrněných vozidel Titus asi za 5,52 miliardy korun bez DPH včetně pětileté servisní podpory.

Armáda získá nové chemické obrněné vozy, ministerstvo obrany za ně zaplatí přes pět miliard

Číst článek

O nákupu Titusů již vláda v minulosti jednala, zakázka měla být zadána společnosti Tatra Export. Firma ale nezískala bezpečnostní prověrku. Ministerstvo proto již v srpnu rozhodlo, že se dodavatelem stane firma Eldis Pardubice s.r.o.

Obě společnosti patří do konsorcia Czechoslovak Group. Smlouvu chce ministerstvo uzavřít v dubnu, vozidla by vojáci měli dostávat v letech 2020 až 2025.

Ministři také v pondělí dostanou informaci o chystané rámcové smlouvě s Českou zbrojovkou Uherský Brod na nákup až 34 tisíc ručních zbraní za 2,1 miliardy korun bez DPH. Pořídí především 14 tisíc nových útočných pušek Bren a 20 tisíc pistolí.

Zbraně z České zbrojovky používá česká armáda již nyní, od roku 2010 jich nakoupila téměř 40 tisíc, uvedl Fajnor.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme