Ministerstvo obrany nakupuje přes prostředníky, i když nemusí

Velcí hráči na trhu se zbraněmi - prostředníci mezi zbrojovkami a státem - se dostávají ke kontraktům často především díky obměnám politických garnitur ve vládě. Výše jejich provizí je tajná, ale vesměs se pohybuje maximálně do deseti procent z uzavřených smluv.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo obrany ČR

Ministerstvo obrany ČR | Foto: Ministerstvo obrany ČR

Takže z miliardové zakázky získá prostředník 100 miliónů korun. V poslední době se ale objevilo podezření, že za stávajícího vedení resortu provize nebývale stoupají. Členové Parlamentu, kteří se na obranu státu specializují, tvrdí, že ministerstvo může prostředníky vynechat a zbraně nakupovat samo.

Téměř každá politická strana má svého spřízněného zbraňového procentáře. S lidovci a dnes TOP 09 je spojován mocný šéf Omnipolu Richard Háva, který svůj podíl firmě před nedávnem přenechal svým synům a odstěhoval se do Švýcarska. Jeho vliv ale nezeslábl. Sociální demokraté byli nakrátko spojováni s firmou Pamco Pavla Musely. Ke stávajícímu vedení ministerstva má zase blízko společnost MPI Group Michala Smrže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jana Hrbáčka o prostřednících armádních obchodů a jejich provizích.

Zatímco v minulosti byl český prostředník u obchodů nutný, dnes už může stát, respektive ministerstvo, nakupovat přímo od výrobce. Český rozhlas proto oslovil přední české zbrojařské lobbyisty a prostředníky, aby o svých rolích alespoň obecně něco prozradili. Bez odezvy.

V posledních dnech se objevily pochybnosti kolem výše provize za nákup lehkých obrněných vozů Iveco, na které upozornil deník E15. Lidovec Pavel Severa zmiňuje, jaká provize je v branži běžná: "Normální marže by se měly pohybovat kolem 3 až 5 procent. Pokud je to takhle, tak je to otázka pro vládu, Nejvyšší kontrolní úřad a měly by se na to podívat, protože potom tyto smlouvy nejsou výhodné pro stát."

Zástupce společnosti Praga-Export, která nákup obrněných vozů Iveco zprostředkovala, Petr Ptáček, považuje informace o vysoké provizi za lživé. Veřejnost totiž podle něj nemůže být kvůli utajení informována o některých komponentech, které obrněnce kvůli bezpečnosti obsahují navíc. "Další výbava vozidla není veřejná z toho důvodu, že se nemůžou odhalovat nepříteli záležitosti, jak jsou vojáci chráněni, jaké používají komunikační prostředky a záležitosti elektronického boje," dodává Ptáček.

Proč stát nenakupuje přímo od výrobce?

Členové bezpečnostních výborů parlamentu se ale shodují na tom, že stát, ať už v rámci běžných soutěží, nebo nákupů v rámci mimořádného režimu mimo výběrová řízení, by mohl prostředníky z kontraktů vynechat. Člen senátního výboru pro zahraniční věci obranu a bezpečnost Tomáš Kladívko z ODS vysvětluje proč:

"Proč stát nenakupuje přímo od zbrojovek a dělá to přes prostředníky? To je věc, která mi v některých případech není příliš jasná. Když u Gripenů se kvůli tomu měnil zákon, aby na české straně byl český stát zastupovaný ministerstvem obrany. Myslím si, že můžeme nakupovat přímo bez prostředníků, kteří v některých případech zakázky zdražují."

Stejný názor má i poslanec sociální demokracie Antonín Seďa: "Představa o provizi je určitě kolem 5, 8, 10 procent, jak bývá běžná. Já preferuji to, aby ministerstvo obrany, protože mu to zákon umožňuje, nakupovalo přímo od výrobce."

Když se podíváme do účetních výkazů některých zprostředkovatelů zbrojních obchodů zjistíme, že podstatné částky z provizí jsou velmi pravděpodobně zdaňovány v jiných zemích. I tento fakt o zákulisí zbrojních kontraktů leccos naznačuje. Ostatně všichni lidé, kteří se ve zbrojařské branži pohybují, se shodují v jednom. I kdyby se renomovaná zahraniční zbrojovka pokusila uzavřít obchod přímo se státem, bez prostředníka-procentáře se jí dveře na ministerstvu neotevřou.

Juraj Urban ze společnosti Defendia CZ, která se podílela na nákupu rakouských transportérů Pandur v rámci zvláštně zašmodrchaného výběrového řízení, na otázku týkající se vlivu zprostředkovatelů zareagoval lakonicky: "To je otázka na ministerstvo."

Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme