Ministerstvo obrany ocenilo další účastníky třetího odboje. Mezi nimi třeba Jáchyma Topola

Spisovatel Jáchym Topol, publicista Jan Rejžek nebo Josef Janíček ze skupiny Plastic People of the Universe. Všichni v době komunismu bojovali proti režimu a všichni za to ve středu dostali ocenění od ministerstva obrany. Odznak a pamětní dekret dostalo celkem čtyřicet tři účastníků třetího odboje za jejich činnost. Šlo hlavně o šíření samizdatového tisku nebo účast na protestech.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Básník a prozaik Jáchym Topol | Zdroj: ČTK

„To ocenění je pro mě takový doklad, že jsem splnil svou občanskou povinnost,“ říká Radiožurnálu Karol Sidon, jeden z oceněných účastníků třetího odboje. Bývalý vrchní rabín se za totality nejenom podílel na činnosti Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných lidí, ale bojoval i pomocí slov.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mininsterstvo obrany ocenilo dalších 43 účastníků třetího odboje - mezi nimi třeba Jáchyma Topola, Jana Rejžka nebo Karola Sidona. O tématu natáčela Janetta Roubková

Stejně jako další z oceněných, spisovatel Jáchym Topol: „Je tam špetka studu vůči lidem třeba z 50. letech, kteří se komunismu postavili skutečně se zbraní.“ Topol své ocenění získal hlavně za vydávání a šíření samizdatové literatury. Působení v odboji pro něj prý bylo přirozené.

„Já jsem vyrůstal v prostředí undergroundu. Tohle ghetto bylo veselé, a to že občas StB někoho sebrali nebo zmlátili, to se stalo mně, to se stalo mému kamarádovi a dalším lidem z téhle generace,“ popsal.

Karol Sidon, Jáchym Topol a dalších 41 účastníků odboje ve středu převzali odznak a pamětní dekret na základě zákona z roku 2011. Díky němu je možné oceňovat i účastníky třetího odboje. Ti se v 70. a 80. letech soustředili hlavně na obranu lidských práv a vydávání samizdatové literatury.

„Třetí odboj byl svým způsobem podceňován. Pořád se oceňoval první a druhý odboj a přijetím tohoto zákona se dostal na úroveň těchto dvou odbojů,“ vysvětluje Pavel Kugler z ministerstva obrany.

Za protikomunistickou činnost ministerstvo obrany do dneška ocenilo asi 1400 lidí.

Janetta Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme