Ministerstvo obrany předražilo zakázky o 100 milionů
Podle auditu, který na příkaz ministra obrany Alexandra Vondry v minulých týdnech prověřoval hospodaření ministerstva, vyšlo najevo, že pět zakázek úřadu bylo nadhodnoceno o sto milionů korun. Auditoři prověřili 129 zakázek z období let 2005 až 2010. Ve všech případech, které se zdály podezřelé, šlo o nákup služeb souvisejících s nemovitostmi. Předmětem těchto auditů nebyly další nákupy ministerstva obrany ani zbrojní zakázky.
Auditoři přišli na 54 pochybení a neobvyklých okolností týkajících se postupu při výběrových řízeních. Mohli být například zvýhodňováni někteří z účastníků tendru.
O opatření ministerstva obrany po zveřejnění výsledků auditu mluvil na Rádiu Česko vedoucí tiskového oddělení ministerstva Jan Pejšek
„V každém pátém výběrovém řízení nevyhrála nejlevnější nabídka. Za vyšší cenu nezískalo ministerstvo obrany lepší služby či dodávky. Levnější nabídky byly z nejrůznějších důvodů, většinou administrativních, vyřazeny,“ uvedl generální sekretář ministra obrany Jan Vylita.
Podle vedoucího tiskového oddělení ministerstva Jana Pejška již bylo asi 20 smluv vypovězeno a bude vypsáno nové výběrové řízení. Pět odpovědných lidí již bylo propuštěno a věc byla předána orgánům činným v trestním řízení.
Vyšetřování kostlivců ve skříni ministerstva
Několik podezřelých zakázek, například kauzu Grippenů, Tater nebo nákup obrněných transportérů Pandur, už také šetří policie, která si z ministerstva odvezla potřebnou dokumentaci.
Prověrku nechal Vondra udělat v reakci na podezřelé zakázky spojené s armádou. Auditem byly pověřeny firmy KPMG a Deloitte. Ministr Vondra také nařídil úřadu pro dohled nad akvizicemi, aby prověřil uzavřené, dojednávané i chystané kontrakty. První na řadu měly přijít nákupy přes prostředníky.
Ministr Alexandr Vondra zdůraznil, že se co nejrychleji musejí provést nezbytné systémové změny a zamezit dalšímu zneužívání armádních akvizic. Upřesnil také první zjištění z prověrky zbrojních zakázek, které jsou podle ministra naddimenzované:
„Letouny L 159, modernizace tanků T 79, nákup obrněných transportérů. V těch všech případech šlo o naddimenzované počty, ale zároveň se nekoncepční postup projevuje i z hlediska funkcionality. Typickým příkladem je radiolokátor Artur. Byla pořízena jedna část, ale chybí ta druhá, se kterou má Artur fungovat v součinnosti.“
Ministr Vondra také prohlásil, že je nutné změnit nehospodárný systém a vytvořit dlouhodobý plán akvizic aspoň na 20 let dopředu.
„V mnoha zemích existuje takzvaná Bílá kniha o obraně, u nás bohužel od roku 1995 chybí. Od března příštího roku by ale taková kniha měla vzniknout a vymezit rámec, jak by se měla armáda vyvíjet v následujících letech,“ dodal Pejšek.