Ministerstvo obrany připravuje výměnu letadel za stamiliony korun

Vyměnit dvě letadla L-159 za jedno. To je návrh, ve kterém jde o stamiliony korun. Přišlo s ním teď ministerstvo obrany, které chce vyměnit s Aerem Vodochody jednosedadlové stroje za poloviční počet stejných letadel, která by ovšem byla dvousedadlová. Podle opozice ale ministerstvu nic jiného nezbývá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

L-159 ALCA vyzbrojen

L-159 ALCA vyzbrojen | Foto: Jan Kouba

Dvousedadlové stroje jsou určeny pro výcvik nových pilotů a armáda je velmi nutně potřebuje. Vzdušné síly mají totiž jen jednosedadlové bitevníky, protože dvousedadlové před několika lety navzdory protestům mnoha pilotů generální štáb neobjednal. Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu potvrdil, že resort skutečně jedná s Aerem Vodochody.

"Uvažuje se o konceptu, který je nazýván zkratkou sedadlo za sedadlo. To znamená za čtyři sedadla v L-159A bychom získali čtyři sedadla v L-159B, protože letoun L-159B je dvoumístný, takže se bude jednat pouze o dva letouny, zatímco my dáme čtyři," popsal projekt Čírtek. Podle něj nejde pouze o sedačky, ale o dovybavení avionikou, aby i druhý pilot mohl používat stejné přístroje jako ten před ním.

Otázkou ale zůstává, nakolik je pro armádu výměna letadel výhodná. Stínový ministr obrany Petr Nečas upozorňuje, že bez dvousedadlových L-159 se piloti neobejdou, takže ministerstvu nic jiného nezbývá: "Je evidentní, že ekonomicky to vychází pro armádu a totiž pro daňového poplatníka prodělečně, protože osm je zjevně více než čtyři, přestože na počet sedadel to vychází stejně."

Šéf vzdušných sil Ladislav Minařík televizi Prima řekl, že by pilotům stačily dva dvousedadlové stroje, někteří úředníci hovoří o čtyřech. Rozhodnutí má padnout v nejbližších dnech.

Pavel Otto, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme