Ministerstvo obrany už dva měsíce nemá šéfa. Armádě to začíná komplikovat život

Někteří čeští generálové volají po urychleném jmenování ministra obrany. Resort sice dočasně vede po osmidenním působení Karolíny Peake premiér Petr Nečas, ale stát v čele vlády, ODS a ještě ministerstva obrany naplno nemůže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo obrany | Foto: Filip Jandourek

Alexandr Vondra odešel z ministerstva obrany na začátku prosince. Od té doby měl resort svého ministra jenom osm dní. Některá důležitá rozhodnutí se tak odsouvají, jiná se neschvalují vůbec.

Velitel společných sil české armády Ján Gurník Radiožurnálu řekl, že absence ministra je patrná.

„Samozřejmě je to tak náročná funkce, že to pan premiér určitě zvládat nemůže, takže ministr je potřebný. To, že potřebujeme některé věci rozhodnout, a je to v kompetenci pana ministra, v tom případě se přikláním k tomu, že ano, ministr chybí, a to velmi,“ uvedl Gurník.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech ministerstva obrany natáčel redaktor Petr Medek.

A stejně mluví i náčelník generálního štábu Petr Pavel.

„Je tu řada věcí, které jsou ve schvalovací pravomoci ministra obrany. To, že se buď schvalují pomaleji, nebo vůbec, nás v některých věcech samozřejmě přibržďuje,“ podotkl Pavel.

Šéf sněmovního Výboru pro obranu Jan Vidím (ODS) ale současnou situaci za problém nepovažuje.

„Jestli tam ministr obrany nebude ještě týden dva tři, tak já si rozhodně nemyslím, že česká armáda padne do kolen. To určitě ne,“ domnívá se Vidím.

Po urychleném jmenování nového ministra naproti tomu volá místopředsedkyně sněmovního výboru pro obranu Ludmila Bubeníková z TOP 09. A i stínový ministr obrany z ČSSD Jan Hamáček bije na poplach. Současný stav je podle něj neudržitelný.

„Je plnou odpovědností Petra Nečase konečně najít ministra obrany. Tento stav nemůže trvat dlouho. Ministerstvo je paralyzováno, jakkoli se asi dennodenní agenda zvládá. Není ale možné přijímat jakákoli politická rozhodnutí,“ řekl Hamáček.

Je potřeba dlouhodobější řešení

Na to poukázal i bývalý náčelník generálního štábu Pavel Štefka. „Ministr obrany má určitě nezastupitelné místo v soustavě řízení a zvlášť v současné době, kdy jsou realizované různé změny v resortu, které mají rozhodující vliv na činnost armády do budoucnosti, což je velmi důležité,“ řekl Štefka.

Popsal, že ministr rozhoduje o důležitých oblastech, které na sebe navazují. „My tomu říkáme v armádě OMDZ. Ta zkratka znamená organizační, mobilizační a dislokační změny,“ uvedl Štefka.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Ranním interview k tématu neobsazeného postu ministra obrany mluvil bývalý náčelník generálního štábu Pavel Štefka.

Do nich prý patří mimo jiné i personální a finanční otázky, kde se dělají rozhodnutí na začátku roku, nebo výběrová řízení.

„Ta trvají často po rozhodnutí tři měsíce, a těžko potom do konce roku výrobci realizují tato opatření a finanční prostředky k tomu určené mohou propadnout,“ řekl Štefka.

Připomněl také plnění střednědobého plánu. „Je to plán na pět let, a pokud nejsou tyto úkoly realizovány souběžně, tak potom má systém omezenou funkčnost,“ uvedl Štefka.

Podotkl, že premiér se svými dalšími povinnostmi funkci ministra nemůže zastávat na sto procent. Do jisté míry prý sice ministra může zastoupit první náměstek i další náměstci, ale z dlouhodobého hlediska to podle Štefky nestačí.

„V těch systematických věcech, tam musí být člověk, který to bude řídit dlouhodobě. Když si to vezmu na funkci, kterou jsem vykonával po dobu čtyři a půl roku, tak jsem měl například pět ministrů obran. Tam jistě víte, že to zapracování do funkce trvá několik měsíců, a když to vynásobíte pěti, tak víte, že ta systémová práce vázne, a to je právě ono,“ vzpomněl Štefka.

Premiér Petr Nečas se hájí tím, že jméno nového ministra obrany musí posvětit všichni koaliční partneři. A to prý není vůbec jednoduché. Podle něj bude mít ministerstvo obrany nového šéfa v pravý čas.

Petr Medek, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme