Ministerstvo obrany uznalo dalších 43 lidí za účastníky třetího odboje

Seznam lidí oficiálně uznaných jako účastníků třetího odboje se rozšířil o dalších 43 jmen. Ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO jim osobně předal pamětní dekret a odznak, část z nich převzali blízcí odbojářů in memoriam.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr ocenil i bratra stávající ombudsmanky Jana Šabatu za jeho disidentskou činnost | Foto: Viktor Meca

Jan Šabata se svou rodinou patřili mezi první signatáře Charty 77.

Už v roce 1971 Šabata skončil kvůli svým postojům ve vězení, stejně jako jeho bratr, sestra a otec. Šířili totiž letáky k volbám.

„Tatínek si hluboce vzdychl, už byl vyloučený ze strany, a říkal: Budeme muset jít do opozice. A já jsem říkal: No dobře, a kolik nás je? A on se tak zamyslel, potom mě poklepal po rameni a říkal: Ty jsi jeden, já jsem druhý,“ vzpomínal Jan Šabata.

Přehrát

00:00 / 00:00

Řady třetích odbojářů rozšířil i Michal Legdan, člen Mstitelů Milady Horákové, kteří se dopouštěli také kriminální činnosti. Více historik Petr Zídek z LN

Mezi novými třetími odbojáři je třeba Anna Budilová, která spolupracovala se zahraničními zpravodajskými službami.

Eduard Stehlík z ministerstva obrany řekl, že případ paní Budilové je unikátní, dostala totiž také status válečného veterána.

„Je to podíl na předávání informací, ukrývání agentů, a je to opravdu činnost v takovém rozsahu, že jsme při udělování o statutu válečného veterána vůbec nezaváhali,“ řekl Stehlík.

Ocenění za odboj získá i člen kontroverzní skupiny Mstitelé Milady Horákové

Číst článek

Ministerstvo obrany dostalo od roku 2011 přes 4 tisíce žádostí o uznání účastníka třetího odboje, zatím vyřídilo necelé 2,5 tisíce.

Anna Budilová dostala spolu osvědčením účastnice třetího odboje také status válečného veterána | Foto: Viktor Meca

Simona Bartošová, Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme