Ministerstvo obrany změnilo postoj k prodeji Aera

Ministerstvo obrany ustoupilo ze svého požadavku, aby vláda neprodávala Aero Vodochody jako celek a vyčlenila z továrny její vojenskou část, kterou by nadále kontroloval stát. Změnu dosavadního stanoviska potvrdil dnes Radiožurnálu mluvčí resortu Andrej Čírtek. Armáda se totiž obávala, že s ní nebude nový majitel spolupracovat při opravách a údržbě podzvukových bitevníků L-159.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letouny L-159 ALCA | Foto: Jan Kouba

"Musíme respektovat stanoviska ostatních resortů, v tom případě se snažíme dosáhnout aspoň maximálních právních záruk, že servis pro letouny Armády České republiky bude zajištěn," říká mluvčí Ministerstva obrany Andrej Čírtek.

"V současné době vyjednáváme smlouvy o pozáručním servisu na čtyři roky a rámcovou smlouvu na pozáruční servis po celou dobu životnosti letadel."

Vojáci nakoupili celkem 72 bitevníků L-159 za desítky miliard korun. Později se rozhodli, že provozovat jich budou jen 24 s tím, že zbylé odprodají. Ostrý spor mezi armádou a ministry financí i průmyslu Bohuslavem Sobotkou a Milanem Urbanem se rozhořel letos v červenci, kdy vláda rozhodla o privatizaci Aera.

Stát nyní vybírá poradenskou firmu, která mu s výběrem vhodného investora pomůže. Strategického partnera zbrojovky přitom hledá už podruhé. Loni na podzim skončilo partnerství s americkým Boeingem a stát převzal firmu zpět. Za Aero zaplatil stát symbolické dvě koruny. Převzal ale dluhy podniku - přes devět miliard korun. Prodávat se nyní bude jak majetkový podíl, tak pohledávky za vodochodskou firmou.

Marika Táborská, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme