Ministerstvo obrany změnilo postoj k prodeji Aera
Ministerstvo obrany ustoupilo ze svého požadavku, aby vláda neprodávala Aero Vodochody jako celek a vyčlenila z továrny její vojenskou část, kterou by nadále kontroloval stát. Změnu dosavadního stanoviska potvrdil dnes Radiožurnálu mluvčí resortu Andrej Čírtek. Armáda se totiž obávala, že s ní nebude nový majitel spolupracovat při opravách a údržbě podzvukových bitevníků L-159.
"Musíme respektovat stanoviska ostatních resortů, v tom případě se snažíme dosáhnout aspoň maximálních právních záruk, že servis pro letouny Armády České republiky bude zajištěn," říká mluvčí Ministerstva obrany Andrej Čírtek.
"V současné době vyjednáváme smlouvy o pozáručním servisu na čtyři roky a rámcovou smlouvu na pozáruční servis po celou dobu životnosti letadel."
Vojáci nakoupili celkem 72 bitevníků L-159 za desítky miliard korun. Později se rozhodli, že provozovat jich budou jen 24 s tím, že zbylé odprodají. Ostrý spor mezi armádou a ministry financí i průmyslu Bohuslavem Sobotkou a Milanem Urbanem se rozhořel letos v červenci, kdy vláda rozhodla o privatizaci Aera.
Stát nyní vybírá poradenskou firmu, která mu s výběrem vhodného investora pomůže. Strategického partnera zbrojovky přitom hledá už podruhé. Loni na podzim skončilo partnerství s americkým Boeingem a stát převzal firmu zpět. Za Aero zaplatil stát symbolické dvě koruny. Převzal ale dluhy podniku - přes devět miliard korun. Prodávat se nyní bude jak majetkový podíl, tak pohledávky za vodochodskou firmou.