Ministerstvo obrany zpřístupňuje turistům část újezdu Boletice

Vojenský újezd Boletice v okrese Český Krumlov se otevírá veřejnosti. Jihočeský hejtman a ministr obrany podepsali deklaraci, která to umožní. Ministr Alexandr Vondra tak pokračuje ve snaze zmenšit rozlohu vojenských újezdů ve prospěch místních obyvatel a turistů. Ti získávají možnost navštívit kus relativně nedotčené přírody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenský prostor Boletice tvoří jen čtyři větší samoty. Osídlení je velmi řídké | Foto: Petra Benešová

Podle Vondry jde o turisticky nejatraktivnější část západních hranic vojenského újezdu Boletice s exkluzivními vyhlídkami na celou Šumavu.

„Ministerstvo obrany a armáda mají zájem na dobré spolupráci s okolními vesnicemi při rozvoji turistiky. Dnes jsme se proto rozhodli postoupit o kus dál a slavnostně otevřít rozhlednu na Knížecím stolci,“ řekl Vondra Českému rozhlasu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zpřístupnění části vojenského újezdu Boletice informoval Český rozhlas ministr obrany Alexandr Vondra

V oblasti Knížecího stolce se otevřou některé trasy pro cyklisty a pěší turisty zatím na víkendy, od příštího léta pak zřejmě na celé prázdniny. V příštím roce by mohlo navíc dojít ke zpřístupnění oblasti Špičáku.

Turisté podle Vondry nemusí mít strach z nevybuchlé munice, pokud budou dodržovat stanovený režim a pohybovat se jen po vyznačených trasách.

Armáda České republiky nechce vojenský újezd Boletice opustit úplně, protože jedině zde může cvičit v horském terénu. Prostor slouží k výcviku jednotek do misí jako letecká střelnice, smluvně ho využívají i někteří zahraniční partneři.

Podle již dříve zveřejněného plánu, který považuje ministerstvo obrany za závazný, by měla armáda do konce roku 2015 kompletně opustit vojenský prostor Brdy. Další vojenské újezdy – Boletice, Doupov, Březina u Vyškova a Libavá na severní Moravě – hodlá ministerstvo do roku 2015 zredukovat vyčleněním veškerých sídelních útvarů. Například Boletice se takto zmenší o 12 procent.

S opuštěním újezdu Brdy bude spojena kompletní pyrotechnická očista.


Lucie Maňourová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme