Ministerstvo odmítlo zodpovědnost za propuštění Krejčíře

Jihoafrická prokuratura prověřuje okolnosti propuštění podnikatele Radovana Krejčíře z vězení. Řekl to ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil s tím, že zítra odejde do Jihoafrické republiky dopis, ve kterém česká strana žádá vysvětlení. Ministr se také znovu ohradil proti tvrzení, že Česko propáslo lhůtu pro dodání dokumentů k žádosti o Krejčířovo vydání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radovan Krejčíř

Radovan Krejčíř | Zdroj: ČTK

Ministerstvo trvá na tom, že česká strana se na květnových oficiálních jednáních s jihoafrickou prokuraturou a ministerstvem spravedlnosti dohodla na podobě extradiční žádosti a na termínu jejího dodání do 19. června.

"Zítra odejde z ministerstva zahraničí dopis adresovaný tamní vládě, kde budeme žádat vysvětlení nejasností, budeme chtít vysvětlit celý proces a jak došlo k tomu, že nás experti o něčem ubezpečili, stanovili mantinely a podmínky a výsledek je v tuto chvíli takovýto," uvedl Pospíšil.

Ministr proto nehodlá dělat personální opatření ani odstupovat, jak ho vyzývá opozice. Podle sociálních demokratů pomohla Krejčířovi z vazby v Jihoafrické republice chyba českého ministerstva spravedlnosti. Předseda ČSSD Jiří Paroubek dokonce naznačil, že mohlo jít i o záměr Krejčíře propustit jako odměnu za údajnou podnikatelovu předvolební pomoc ODS.

"Z toho mohu vyvodit cokoliv, třeba také to, že člověk, který se projevoval před volbami jako jeden z nejlepších předvolebních agentů ODS svými lživými tvrzeními ve vztahu k sociální demokracii, že byl takovýmto způsobem odměněn," prohlásil Paroubek. Podle něj by se měli vzdát svých vládních křesel jak Pospíšil, tak ministr vnitra Ivan Langer.

Krejčíř se dostal na svobodu v pondělí na základě rozhodnutí odvolacího soudu v Johannesburgu. Krejčířovi advokáti totiž přesvědčili soud, že do čtyřicetidenní lhůty k dodání dokumentů z České republiky k žádosti o vydání se započítávají i volné dny. Prokuratura se domnívala, že se počítají jen dny pracovní, a podle toho dala instrukce i českým partnerům.

Jihoafrická policie měla Krejčíře na pokyn prokuratury opět zatknout na základě dalšího zatykače, ale neudělala to, takže z věznice odešel. Od té doby po něm marně pátrá. Prokurátorka Beverley Edwardsová dnes ČTK sdělila, že Krejčíř nemůže být znovu zatčen až do tohoto pátku. Jeho právní zástupci totiž podali návrh, aby soud policii zakázal Krejčířovo opětné zadržení. O věci bude soud rozhodovat právě 8. června a do té doby je Krejčíř před policií bezpečný.

Martin Hromádka, Jiří Kokmotos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme