Ministerstvo omezí vývoz některých léků. Mohly by chybět pacientům v Česku

Ministerstvo zdravotnictví chce omezit vývoz léků do zahraničí. V loňském roce odvezli distributoři léčiva na předpis za 5 miliard korun. Týká se to hlavně těch drahých pro onkologickou a kardiologickou léčbu nebo i vakcíny proti klíšťové encefalitidě. Omezení by se mělo týkat hlavně léků, u kterých hrozí, že by chyběly pacientům v Česku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

„Zavádí seznam takzvaných rizikových léčivých přípravků, tedy takových, jejichž nedostatek může ohrozit zdraví nebo životy pacientů a v minulosti už byly předmětem reexportu,“ řekla o kroku ministerstva zdravotnictví jeho mluvčí Štěpánka Čechová.

„Ty se vyvážet nebudou smět a firmy, které takový lék budou chtít vyvézt, budou muset 30 dní předem požádat o souhlas.“

Distributoři dosud těžili z nízké ceny léčiv na českém trhu v porovnání s okolními evropskými zeměmi.

Podle Jakuba Dvořáčka z Asociace inovativního farmaceutického průmyslu je Česko poslední, kdo zatím neomezuje jejich vývoz zákonem. „Celý region – Slovensko, Polsko, Maďarsko už tyto kroky udělalo,“ upozornil.

„Je to čistě ochrana pacienta. Nezabrání to reexportu. Bude dále pokračovat. Léky se budou dále vyvážet, ale stát bude mít větší možnost říct, že toto už ne, protože český pacient by už ten lék neměl,“ dodal Dvořáček.

Blanka Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme