Ministerstvo poskytne po nehodě pomoc psychologů i vojenský pohřeb

Nejen pomoc psychologů a kaplanů, ale i finanční odškodnění poskytne ministerstvo obrany pozůstalým pěti vojáků, kteří včera zahynuli na železničním přejezdu u Prostějova. Podle představitelů armádních tajných služeb, kam spadá i speciální průzkumná jednotka, jejíž byli vojáci příslušníky, patřili k absolutní světové špičce ve svém oboru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenská Tatra po srážce s rychlíkem na Prostějovsku | Foto: Vladislav Galgonek

I dnes pomáhali psychologové a kaplani pozůstalým vojáků. Jeden z nich Jaroslav Zeman říká, že jde hlavně o to, aby zvládli prvotní šok. "My se hlavně teď snažíme být pozůstalým nablízku, pracovat s jejich emocemi, dělat to, čemu se říká odborně krizová intervence. Ta hlavní práce ve smyslu terapie a uzdravování nás teprve čeká." Zeman předpokládá, že hlavně ve druhé fázi bude potřeba, aby v rodinách obětí pomáhalo mnohem víc psychologů a kaplanů než nyní.

Mluvčí vojenského zpravodajství Ladislav Šticha dodává. "Samozřejmě je logické, že budou potřebovat pomoc v praktických věcech, jako je otázka pohřbu. Považujeme za naprostou samozřejmost nabídnout jim možnost vojenského pohřbu se všemi poctami, který by pak byl hrazen z rozpočtu rezortu obrany."

Nikdo z 5 mladých vojáků ve věku mezi 20-30 lety neměl děti. Jeden byl čtvrtým měsícem ženatý. Pozůstalí mají nárok na odškodné ve výši až 12násobku minimální mzdy, přičemž ministr obrany může tuto částku zdvojnásobit.

V okamžiku, kdy do armádní Tatry narazil vlak jedoucí 100kilometrovou rychlostí, bylo zraněno dalších 6 vojáků, z toho 3 těžce. Jejich stav je už stabilizovaný. Voják, kterého záchranáři hledali po tragické nehodě, se našel v nemocnici. Ukázalo se, že ho tam odvezla sama armáda. Prostějovská policejní mluvčí dnes uvedla, že srážku zřejmě zavinil řidič automobilu. ČTK bez uvedení zdroje informovala, že byl jednou z obětí.

Vyšetřování nadále pokračuje.

Markéta Kaclová, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme