Ministerstvo poskytne po nehodě pomoc psychologů i vojenský pohřeb

Nejen pomoc psychologů a kaplanů, ale i finanční odškodnění poskytne ministerstvo obrany pozůstalým pěti vojáků, kteří včera zahynuli na železničním přejezdu u Prostějova. Podle představitelů armádních tajných služeb, kam spadá i speciální průzkumná jednotka, jejíž byli vojáci příslušníky, patřili k absolutní světové špičce ve svém oboru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenská Tatra po srážce s rychlíkem na Prostějovsku

Vojenská Tatra po srážce s rychlíkem na Prostějovsku | Foto: Vladislav Galgonek

I dnes pomáhali psychologové a kaplani pozůstalým vojáků. Jeden z nich Jaroslav Zeman říká, že jde hlavně o to, aby zvládli prvotní šok. "My se hlavně teď snažíme být pozůstalým nablízku, pracovat s jejich emocemi, dělat to, čemu se říká odborně krizová intervence. Ta hlavní práce ve smyslu terapie a uzdravování nás teprve čeká." Zeman předpokládá, že hlavně ve druhé fázi bude potřeba, aby v rodinách obětí pomáhalo mnohem víc psychologů a kaplanů než nyní.

Mluvčí vojenského zpravodajství Ladislav Šticha dodává. "Samozřejmě je logické, že budou potřebovat pomoc v praktických věcech, jako je otázka pohřbu. Považujeme za naprostou samozřejmost nabídnout jim možnost vojenského pohřbu se všemi poctami, který by pak byl hrazen z rozpočtu rezortu obrany."

Nikdo z 5 mladých vojáků ve věku mezi 20-30 lety neměl děti. Jeden byl čtvrtým měsícem ženatý. Pozůstalí mají nárok na odškodné ve výši až 12násobku minimální mzdy, přičemž ministr obrany může tuto částku zdvojnásobit.

V okamžiku, kdy do armádní Tatry narazil vlak jedoucí 100kilometrovou rychlostí, bylo zraněno dalších 6 vojáků, z toho 3 těžce. Jejich stav je už stabilizovaný. Voják, kterého záchranáři hledali po tragické nehodě, se našel v nemocnici. Ukázalo se, že ho tam odvezla sama armáda. Prostějovská policejní mluvčí dnes uvedla, že srážku zřejmě zavinil řidič automobilu. ČTK bez uvedení zdroje informovala, že byl jednou z obětí.

Vyšetřování nadále pokračuje.

Markéta Kaclová, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme