Ministerstvo posuzuje možnou dostavbu elektrárny Prunéřov

Dnes bychom se měli dozvědět, jak se postavilo ministerstvo životního k obnově uhelné elektrárny Prunéřov. Ministr životního prostředí Jan Dusík zveřejní stanovisko svého úřadu k společností ČEZ navržené nové technologii. Tu odmítá jako zastaralou například hnutí Greenpeace a další ekologické organizace.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nápis "Stop CO2"  zdobí komín elektrárny v Prunéřově

Nápis "Stop CO2" zdobí komín elektrárny v Prunéřově | Foto: Greenpeace

Podle mluvčího severočeské pobočky ČEZ Oty Schneppa je ale tato technologie moderní a vyhovuje jak požadavkům na vyšší efektivitu elektrárny tak ochranu ovzduší:

"Mezi těmito dvěma kritérii bylo nalezeno nejlepší dostupné řešení. To zároveň předpokládá použití nejlepší dostupné techniky. To znamená, že ze současných 32,8 procenta účinnosti bude dosaženo čisté účinnosti 39,06 procent, při dodávce tepla pak dokonce 42,55 procent. Vzhledem k tomu, že elektrárnou jsou zajišťovány dodávky tepla pro města Jirkov, Chomutov a Klášterec nad Ohří, budou v tomto režimu provozovány podstatnou část roku."

Technologie, kterou chce do elektrárny nainstalovat ČEZ se ale nelíbí hnutí Greenpeace. Podle Jana Rovenského z hnutí nesplňuje ani minimální standardy české a evropské legislativy na minimální účinnost zařízení:

Pokud si ČEZ prosadí svou, bude tam instalována technologie, která technologicky odpovídá 80. letům minulého století. Ministerstvo životního prostředí až doposud shodně s Greenpeace, Ekologickým právním servisem a Evropskou komisí říkalo, že se jedná o nové zařízení a ta minimální účinnost musí být vyšší. Doufám, že se ministerstvo od své stávající argumentace neodchýlí a dnešní stanovisko bude negativní."

Největší znečišťovatel v zemi

Uhelná elektrárna Prunéřov je v současné době osmnáctým největším producentem emisí oxidu uhličitého v Evropě. Ministerstvo po investorovi, tedy ČEZ, požadovalo, aby připravil dokumentaci pro nejlepší dostupnou technologii. ČEZ dodal jen svůj původní návrh s tím, že je jím navrhovaná technologie dostatečná.

Postoj ministerstva Radiožurnálu tlumočila ředitelka Odboru posuzování vlivů na životní prostředí Jaroslava Honová:

"Ministerstvo samozřejmě trvá na tom, aby varianta respektovala co nejpřísnější limity ochrany životního prostředí a aby účinnost zařízení byla co nejvyšší. Zároveň by měla zohlednit klimatické změny, tedy například množství CO2."

Věra Pfeifferová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme