Ministerstvo práce má náhradu za Baláče a Macka. Informační systém mají na starost dva šéfové odborů

Zavádění nového jednotného systému ministerstva práce, který má začít fungovat od příštího roku, dostali na starosti ředitelé ministerského rozpočtového odboru a odboru ICT. Nahradili dva vedoucí pracovníky resortu, které kvůli zakázce na systém vyplácení dávek obvinila policie. Ministerstvo dodavatele dávkového systému dosud nemá, výplatu dávek od ledna ale s pomocí systémů zajistí. Řekla to ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Situaci věnujeme takovou pozornost, jakou si zaslouží. V tuto chvíli je to nejožehavější téma, které řešíme. Výplata dávek bude zajištěna,“ řekla Maláčová. Dodala, že se nebude opakovat stav z minulých let, kdy úředníci museli kvůli problémům se systémy vyřizovat agendu bez techniky na papírech.

Kauza zakázek na sociální dávky: obvinění úředníci ministerstva práce si stěžují na stíhání za pletichy

Číst článek

Koncem února na ministerstvu práce zasahovala policie. Z pletich a přípravy zneužití pravomoci v zakázce na informační systém pro vyplácení dávek obvinila náměstka pro ekonomiku a ICT Jana Baláče (ČSSD) a vedoucího oddělení bezpečnosti informací Karla Macka. Oba jsou postaveni mimo službu. Zastupujícím náměstkem se stal šéf rozpočtového odboru Karel Tauchman, odbor ICT řídí Lenka Druláková.

Podle ministryně se podařilo personální situaci stabilizovat. Tauchmana označila Maláčová za velmi zkušeného pracovníka. Podle informací z resortního webu nastoupil na ministerstvo v polovině roku 2007, od té doby vedl finanční oddělení a ekonomický či rozpočtový odbor.

Druláková na ministerstvo přišla v roce 2011 jako referentka. Později vedla různá oddělení, a to řízení oběhu dokumentů, vzdělávání, vnitřních agend či elektronické výměny informací o sociálním zabezpečení a datové základny. Od loňského května pak řídila odbor ICT. Do jeho čela se nyní po kratší pauze vrátila.

Tauchman vystudoval Vysokou školu ekonomickou se specializací na finance a evropskou integraci, Druláková sociální práci a sociální politiku. Před dvěma lety podepsala dvouleté prodloužení smlouvy na zajištění systému dávek se společností OKsystem.

Cena až o miliardu vyšší

Nový jednotný informační systém chystá ministerstvo od roku 2014. Původně měl fungovat už od roku 2017 a měl stát 1,5 miliardy korun. Nyní se počítá se spuštěním na začátku příštího roku a s cenou zhruba o půl miliardy až miliardu vyšší. Jednou ze součástí je systém pro vyplácení dávek.

Kdo by ho měl od příštího roku provozovat, není ani po dvou tendrech jasné. Dvakrát prodlužovaná smlouva s nynějším dodavatelem, jímž je společnost OKsystem, vyprší začátkem roku 2021.

‚Úředník s dluhy může být lehce korumpovatelný.‘ Piráti dali Maláčové návod na kontrolu zaměstnanců

Číst článek

Maláčová žádala koncem února po zásahu policie na ministerstvu kvůli přípravě informačních systémů premiéra Andreje Babiše (ANO) o svolání bezpečnostní rady státu. Babiš pak řekl, že k tomu nevidí důvod. Dodal, že ministryni psal dopisy a měla by situaci začít řešit.

Maláčová uvedla, že korespondence nestačí a systémy z kritické infrastruktury státu je potřeba zajistit. Nyní řekla, že její úřad zvládne dokončení systému vlastními silami. Jak bude postupovat, neupřesnila.

Ministryně opakovaně poukazovala na to, že problémy s informačními systémy a se zakázkami zdědila z minulého volebního období. Vedení ministerstva už dřív uvedlo, že má několik scénářů řešení.

Zmínilo, že chystá výběrové řízení na provozovatele nynějšího systému. Dalšími možnostmi byl smír s OKsystemem a dokončení systému z prvního tendru, nebo úspěšné uzavření druhého tendru, či pokračování spolupráce s nynějším dodavatelem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme