Pletichy při zakázkách i zneužití pravomoci. Policie navrhuje obžalovat dvě osoby z ministerstva práce

Policie navrhla obžalovat dva zástupce ministerstva práce a sociálních věcí v souvislosti s veřejnou zakázkou na výplatu sociálních dávek. Podle kriminalistů hrozila státu kvůli jejich trestné činnosti škoda ve výši nejméně 555 milionů korun. Ve čtvrtek to sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Média v minulosti informovala o tom, že stíhanými úředníky jsou náměstek Jan Baláč (ČSSD) a Karel Macek.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo práce a sociálních věcí

Policie navrhla obžalovat dva zástupce ministerstva práce a sociálních věcí v souvislosti s veřejnou zakázkou na výplatu sociálních dávek (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Policejní centrála podala návrh 1. července, rozhodovat o něm bude pražské vrchní státní zastupitelství. Oba obviněné stíhá policie na svobodě.

Zakázka na dávky: úředníci podle policie nabízeli firmě úplatky za to, že se nechá z tendru vyloučit

Číst článek

Viní je ze zneužití pravomoci a z pletich při zadání veřejné zakázky. Ibehej doplnil, že předmětem dané veřejné zakázky měla být dodávka informačního systému na výplatu nepojistných sociálních dávek.

Kvůli systému pro vyplácení dávek zasahovala na ministerstvu policie v únoru 2020. Následně obvinila náměstka pro ekonomiku a ICT Baláče a šéfa oddělení bezpečnosti informací Karla Macka.

Baláč poté řekl, že při veřejných zakázkách úřadu vždy postupoval v souladu se zákonem a státu nezpůsobil žádnou škodu. Policie ho podle něj stíhá za „příliš manažerský přístup“.

Server iROZHLAS.cz dříve uvedl, že Macek podle vyšetřovatelů nabízel úplatek nebo náhradní zakázky za to, že se firma DXC Technology (dříve Hewlett-Packard) stáhne z výběrového řízení. O věci poté údajně jednal i Baláč, a to s někdejším náměstkem na ministerstvu práce Robertem Baxou, který přešel právě do DXC.

Smlouvy s OKsystemem

Možná škoda, kterou kriminalisté vyčíslili, odpovídá částce, o kterou byla nabídka DXC levnější než nabídka druhého uchazeče, firmy OKsystem.

Obviněný náměstek Baláč: Zastupovat soukromou firmu, zřejmě bych byl za svou iniciativu odměněn

Číst článek

Počítačový systém, jímž se řídí vyplácení sociálních dávek, vytvořil a spravuje OKsystem už od 90. let. Od roku 2017 mělo mít ministerstvo podle plánů systémy nové, dosud je ale nemá.

Smlouvu s OKsystemem tak několikrát prodlužovalo. Za stav informačních systémů a závislost na jediném dodavateli sklízí ministerstvo dlouhodobě kritiku.

Po loňské policejní razii na ministerstvu označil premiér Andrej Babiš (ANO) situaci na ministerstvu za velký problém a chtěl po ministryni Janě Maláčové (ČSSD) vysvětlení. Maláčová se s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) tehdy shodla na tom, že policejní zásah není důvodem pro její odstoupení z funkce.

Oba obviněné úředníky postavila mimo službu a Babiše požádala kvůli zajištění informačních systémů v gesci resortu o svolání Bezpečnostní rady státu. Premiér k tomu ale neviděl důvod. Vzkázal, že Maláčová musí zvládnout systémy zajistit sama a že za ně nese odpovědnost.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme