Ministerstvo práce hledá tři náměstky. Neobsazeno má celkem 128 pozic

Ministerstvo práce bude zase hledat tři nové odborné náměstky či náměstkyně. Po lednové změně podoby úřadu má obsazenu polovinu z šesti odborných náměstkovských postů. Nyní je na ministerstvu 128 neobsazených služebních pozic včetně tří míst odborných náměstků a pěti míst šéfů odborů. Sdělila to mluvčí resortu Barbara Hanousek Eckhardová.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo práce a sociálních věcí (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Soud zatím nerozhodl o žalobách tří bývalých náměstků, kteří se u soudu brání proti svému odvolání po změnách, které provedla před rokem tehdejší ministryně ANO Jaroslava Němcová.

Celkem je na ministerstvu kolem 1200 služebních pozic. Neobsazena je tak téměř desetina. Na pozice se vyhlašují výběrová řízení. „Výběrová řízení na služební místa náměstků pro řízení sekcí jsou realizována podle zákona o státní službě tak, aby v blízké době mohlo být zajištěno jejich obsazení. Časový rámec je u každého výběrového řízení individuální, obecně by délka výběrového řízení neměla přesáhnout tři měsíce,“ uvedla k nynějším změnám mluvčí. Ministerstvo zatím informace o nových výběrových řízeních na svém webu nezveřejnilo.

Ministerstvo práce v novém roce plánuje zpřísnit dávky na bydlení i řešit nízké penze žen

Číst článek

Změny po systemizaci

Podoba ministerstva práce se naposledy měnila k 1. lednu po takzvané systemizaci, kterou schválila Babišova vláda a provedla ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Pozměnila sekce a odbory. Odborných náměstků zůstává šest. U některých se ale upravila náplň práce, takže původní pozice zanikla. V resortu tak skončila náměstkyně pro sociálně pojistné systémy Iva Merhautová z KDU-ČSL. Lidovci byli součástí vládní koalice v minulém volebním období, teď jsou v opozici. Nově se sekce proměnila na sekci sociálně pojistných systémů a nepojistných dávek.

Dva z náměstkovských postů se nepodařilo obsadit celý loňský rok poté, co změny v úřadu provedla tehdejší ministryně ANO Jaroslava Němcová. Vedení resortu po tehdejší systemizaci opustili lidé, které si vybrala bývalá ministryně Michaela Marksová (ČSSD).

Škromach se vrátil na ministerstvo práce. Působí jako poradce pro zaměstnanost

Číst článek

Žaloby kvůli odvolání

Tři její někdejší náměstci Robert Baxa, Petr Hejduk a Martin Kučera kvůli svému odvolání podali začátkem loňska žaloby k soudu. „Žaloby neuznáváme a v tomto směru jsme sepsali vlastní vyjádření. Všichni náměstci byli odvoláni v souladu s vládou schválenou systemizací, účinnou od 1. ledna 2018, kdy sekce právně i fakticky zanikly,“ uvedla mluvčí.

Odvolávání z funkcí měl na starosti státní tajemník ministerstva práce. Proti jeho postupu žaloby směřují. Další se pak týkají náměstka ministra vnitra pro státní službu, který odvolání stěžovatelů proti rozhodnutí zamítl. Také tato soudní řízení jsou podle mluvčí v úvodní fázi. Kdy by mohl soud rozhodnout, není jasné.

Služební zákon měl zajistit apolitičnost státní správy a bránit propouštění úředníků po nástupu nového ministra či ministryně. Podle kritiků normy slouží systemizace často právě k tomu, aby se nový šéf či šéfka resortu zbavili vybraných lidí a mohli si přivést svůj tým. Podle některých se politicky postupuje ale už při výběrových řízeních na vysoké pozice, v nichž často uspějí kandidáti blízcí vedení ministerstev.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme