Ministerstvo práce má nedostatky v účetnictví za 12,4 miliardy korun, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad

Ministerstvo práce a sociálních věcí chybovalo v účetní závěrce za loňský rok a nedostatky mělo i ve vnitřním kontrolním systému. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu. V účetní závěrce zjistili kontroloři nesprávnosti za 12,4 miliardy korun. Nejvyšší kontrolní úřad proto k účetní závěrce za rok 2018 nevydal stanovisko bez výhrad.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Maláčová | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Významné nesprávnosti, které zjistili kontroloři v účetní závěrce, se týkaly rozvahy, výkazu zisku a ztráty a přílohy účetní závěrky,“ uvedl Nejvyšší kontrolní úřad. Podle něj v rozvaze ministerstva práce nevykázalo zálohy poskytnuté formou dotace za téměř 7,2 miliardy korun.

Rozpočet je špatně připraven na případnou recesi, kritizují nejvyšší kontroloři. Ministerstvo to odmítá

Číst článek

Dále v příloze kontroloři vyčíslili nedostatky u některých podrozvahových účtů na dvě miliardy korun a v rozvaze a ve výkazu zisku a ztráty nevykázalo ministerstvo pohledávky a související skutečnosti z roku 2016 za 2,9 miliardy korun.

Některé významné nesprávnosti v účetní závěrce souvisely podle kontrolorů s tím, že ministerstvo napravilo jen část nedostatků, které zjistili kontroloři v předchozí kontrole.

„V letech 2017 a 2018 sice ministerstvo práce a sociálních věcí přijalo opatření, aby odstranilo nedostatky ve vedení účetnictví, ale ne zcela,“ upozornil kontrolní úřad. Doplnil, že z celkem 22 opatření jich ministerstvo přijalo 14, u sedmi byla opatření jen částečná a v jednom případě opatření nepřijalo.

Účetnictví je v pořádku

Přesto podle kontrolorů účetní závěrka za loňský rok s výhradou výše uvedených významných nesprávností podává věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví. Při předchozí kontrole se kontroloři kvůli neprůkaznosti účetnictví nemohli ke spolehlivosti účetní závěrky za rok 2016 vyjádřit. Významné problémy ve vztahu k účetní závěrce ale přetrvávají, proto Nejvyšší kontrolní úřad ani k účetní závěrce za rok 2018 nevydal stanovisko bez výhrad.

U vnitřního kontrolního systému ministerstva Nejvyšší kontrolní úřad zjistil, že některé kontrolní mechanismy ve vedení účetnictví nefungovaly dostatečně spolehlivě. Týkalo se to zejména inventarizace a také získávání správných a úplných informací pro vykazování podmíněných závazků z uzavřených smluv a ze soudních sporů.

„Například u licencí k softwaru Ministerstvo práce a sociálních věcí nedoložilo, že jej může používat po dobu celého roku 2018 a také v dalších letech. Podle smlouvy jej totiž mělo používat do června 2018,“ uvedli kontroloři.

Ministerstvo práce a sociálních věcí také porušilo rozpočtovou kázeň, když zaplatilo přes 794 000 korun za objednávky, které ale nebyly uveřejněny v registru smluv, a byly proto od začátku zrušeny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme