Ministerstvo práce nesmí uzavřít smlouvu na systém na vyplácení dávek. Rozhodnutí je pravomocné

Ministerstvo práce nesmí uzavřít smlouvu na nový informační systém pro vyplácení dávek, který by měl podle plánu začít fungovat od roku 2021. Rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) je pravomocné, řekla v pátek jeho mluvčí Milena Marešová. Ze zveřejněného rozhodnutí vyplývá, že ministerstvo v tendru vyřadilo vítěze firmu DXC Technology kvůli nízké ceně.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 11:58 3. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo práce a sociálních věcí (ilustrační foto)

Ministerstvo práce a sociálních věcí (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Ministerstvo tento krok ale transparentně nevysvětlilo, čímž porušilo zákon o zadávání veřejných zakázek, uvedl antimonopolní úřad. Proti rozhodnutí resort nepodal rozklad. Ministerstvo práce uvedlo, že s rozhodnutím antimonopolního úřadu o systému dávek nesouhlasí, odvoláním ale nechtělo věc protahovat. Výtky zohlední v zadávacím řízení.

Pouze na jednání sněmovního sociálního výboru před několika týdny oznámilo, že začalo připravovat výběrové řízení na dodavatele, který by od roku 2021 případně provozoval a rozvíjel nynější systém od firmy OKSystem. S ní ministerstvo muselo kvůli průtahům v přípravách už dvakrát prodlužovat provoz o dva roky. Zatím je fungování zajištěno do začátku roku 2021. Roční prodloužení stojí půl miliardy.

274 e-neschopenek za první den. ‚Je to úspora času i papírování,‘ hájí novinku Maláčová

Číst článek

Poprvé tendr na dodavatele nového systému ministerstvo vyhlásilo před koncem roku 2014 a stanovilo cenu 616 milionů korun. Vybralo tehdy dosavadní firmu OKSystem. Od smlouvy pak ale odstoupilo. OKSystem se brání žalobou.

Druhou soutěž ministerstvo vyhlásilo v roce 2017. Zakázku se zadávací cenou 270 milionů bez DPH přidělil předloni firmě DXC Technology. Po stížnosti neúspěšného uchazeče OKSystemu, který nabízel cenu 824 milionů, antimonopolní úřad nařídil přezkum. Po něm ministerstvo vítěze kvůli nízké ceně vyřadilo. DXC Technology se pak obrátila na ÚOHS.

Ve své námitce uvedla, že ministerstvo práce na její argumenty nebral ohled a snaží se vrátit k dohodě z první soutěže a na dalších pět let se „zaručí exkluzivita stávajícímu dodavateli“. Společnost poukázala na to, že nahrazení novým jednotným systémem by mohlo stát méně než třetinu nynějších provozních nákladů.

Systém má fungovat příští rok

Ministerstvo práce prozatím nesmí uzavřít smlouvu na systém dávek, rozhodl antimonopolní úřad

Číst článek

Systém pro výplatu dávek je součástí připravovaného jednotného informačního systému resortu práce. Původně měl fungovat od roku 2017 a stát kolem 1,5 miliardy korun. Podle nového harmonogramu by měl být plně v provozu od roku 2021.

Náměstek ministerstva Jan Baláč loni v září poslancům sněmovního sociálního výboru řekl, že jsou tři cesty. Vedle výběrového řízení na nového provozovatele nynějšího systému je to vyřešení druhého tendru, pokračování prvního tendru a smír s OKSystemem.

Žádná z variant ale není bez komplikací a případných dalších průtahů, dodal. Popsal tehdy, že pokud by si resort nechal nynější systém, stále nemá část jeho zdrojových kódů, tedy programu. Ministerstvo vyzvalo OKSystem, aby mu sdělil, za jakých podmínek by je od něj mohlo získat. Navíc by i výběr nového provozovatele mohl skončit u antimonopolního úřadu.

Náměstek poslancům řekl, že systém vítěze druhého tendru – společnosti DXC Technology – odpovídá potřebám ministerstva. Zmínil, že rychle by se dal zprovoznit i systém z prvního tendru od OKSystemu, který se připravoval přes rok. Podle nynějších potřeb proti tehdejšímu zadání přibyla tisícovka požadavků, takže ministerstvo zjišťuje, kolik by stály a jak dlouho by trvalo jejich splnění.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme