Ministerstvo práce podalo trestní oznámení i kvůli skartaci dokumentů. Škoda může být 150 milionů

Ministerstvo práce a sociálních věcí pod vedením Jaroslavy Němcové z ANO podalo trestní oznámení kvůli pořízení resortního ekonomického informačního systému a kvůli skartaci dokumentů po výměně ministryň. Informoval o tom mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Praha (Aktualizováno: 20:31 17. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně práce a sociálních věcí v demisi Jaroslava Němcová z ANO | Zdroj: Úřad vlády

Vedení resortu se obrátilo na Nejvyšší státní zastupitelství kvůli podezření na zneužití pravomoci a porušování povinností při správě cizí věci s možnou škodou přes 150 milionů korun.

Koho přesně nynější vedení resortu podezírá, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Vladimír Řepka neupřesnil.

Mohlo jít o zločinné spolčení, zní z ministerstva

Nová ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová kritizovala bývalé vedení resortu za přípravy a pořizování informačních technologií, a to zvlášť za ekonomický systém EKIS/SAP.

Výměna ministryň

Ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová z ANO nastoupila do funkce loni v prosinci. Vystřídala v ministerském křesle Michaelu Marksovou z ČSSD.

Odvolávala se na závěry kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu a na forenzní audit, který zadala. Stěžovala si také, že se z ministerstva před jejím příchodem odvezla ke skartování stovka pytlů dokumentů.

Podle nynějšího vedení ministerstva mohl být spáchán trestný čin porušování povinností při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. Němcová uvedla, že jednání bylo zřejmě úmyslné.

„Není vyloučeno, že se v daném případě mohlo jednat o spolčení více osob s cílem páchání trestné činnosti ať již formou organizované skupiny, či zločinného spolčení," uvedl Řepka. Dodal, že další informace nebude ministerstvo kvůli vyšetřování poskytovat.

Ve výběrovém řízení na ekonomický systém zvítězila společnost Atos. Podle politického náměstka Němcové Olega Blaška měly nové programy stát původně 35 milionů korun, další požadavky a doplnění zvedly cenu na 94 milionů. V pololetí by měly na systém přejít i úřady práce, Němcová tento záměr ale do vyřešení případu zastavila.

Marksová: Možná chtějí zakrýt vlastní pochybení

Exministryně Michaela Marksová řekla, že za postupem vedení resortu práce a sociálních věcí by podle ní mohla být snaha zakrýt vlastní pochybení. 

Kritika bývalého vedení

Kritika bývalého vedení kvůli informačním systémům sílí v posledních týdnech. Ministerstvo v úterý informovalo také o tom, že Němcová zrušila výběrové řízení na nový systém pro vyplácení důchodů. Už dřív zastavila jiné projekty. Před nedávnem mluvčí resortu oznámil, že vedení podalo trestní oznámení kvůli zakázce na právní služby kvůli společnosti OKD a ještě dřív kvůli zabezpečení kanceláří.

Řadu problémů s informačními systémy prý zdědila. A podotkla také , že na ministerstvu před jejím příchodem jako náměstek působil právě Blaško. Podle exministryně měl připravovat výběrová řízení na systémy, ale nenachystal je.

„Těsně před svým odchodem z ministerstva bez soutěže uzavřel smlouvu na nový ekonomický systém se společností Gordic, ačkoliv již ministerstvo v té době mělo jiný ekonomický systém," poznamenala Marksová.

Marksová už dřív kritické výroky Němcové a Blaška o stavu informačních technologií v resortu označila za šíření poplašných zpráv. Uvedla, že diskreditování práce jejího týmu nahrává některým dodavatelům.

Podle Marksové jsou směšná i podezření kvůli skartaci. „Všechny smlouvy a dokumenty k výběrovým řízením jsou v systému ministerstva a také v registru smluv," dodala exministryně.

Blaško před časem uvedl, že se tehdejšímu přechodnému vedení ministerstva za Rusnokovy vlády nezdálo správné vyhlašovat velké tendry. Měl to udělat až řádný kabinet s důvěrou. Společnost Gordic v resortu podle Blaška fungovala, jen se dokoupily a rozšířily licence.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme