Ministerstvo práce chce snížit platy politikům a soudcům

Vláda dnes rozhodne o návrhu ministerstva práce a sociálních věcí na snížení platů politiků a soudců. Mzdy ústavních činitelů by měly klesnout o pět procent.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (vzor tisícikoruny).

Peníze (vzor tisícikoruny). | Foto: Tomáš Adamec

„Je potřeba, abychom začali u sebe, je třeba vyslat signál tak, jak to vláda slíbila ve svém programovém prohlášení. Už na letošní rok byly platy sníženy o čtyři procenta,“ připomněl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek

Příjmy politiků se mají zmrazit až do roku 2014. Základní měsíční plat se tak ministrům sníží na necelých 107 tisíc. Premiér a šéfové sněmovny a senátu budou brát o devět tisíc méně, tedy 150 tisíc čtyři sta. A základní plat poslance a senátora klesne na 56 tisíc.

Pokud by vláda nezasáhla, mzdy politiků a soudců by v příštím roce výrazně stouply, protože by se vypočítávaly z vysokého základu a stát by to vyšlo na více než miliardu.

„Zároveň s tím jde návrh na zdanění poslaneckých náhrad. Navíc od 1. ledna budou mít všichni ústavní činitelé stejné nároky na nemocenské jako všichni ostatní zaměstnanci. Už nebudou žádné nadstandardní výhody při čerpání nemocenské,“ dodal ministr Drábek.

Čekají se stížnosti soudců

Mzdy soudců se nakonec mají snížit jen na rok. Vychází se z platu na úrovni loňského roku, který se sníží o pět procent. Poté se opět vrátí na předchozí výši. Soudci by tak v příštím roce měli brát nejméně 47 tisíc šest set korun.

Návrh pravděpodobně podpoří i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Dalších stížností soudců na snížení platů u Ústavního soudu se nebojí.

„Neumím zabránit tomu, aby se kterýkoliv soudce obrátil na Ústavní soud. To je jeho občanské právo. Domnívám se však, že ve chvíli, kdy se snižují platy všem zaměstnancům veřejného sektoru, tak by takovýto návrh nemusel být Ústavním soudem zrušen, protože je tam taková solidarita,“ uvedl Pospíšil.

Ministr Drábek si myslí, že i soudci by se v situaci, v jaké jsou veřejné finance, měli spolupodílet na úsporách státu. „Návrh na snížení platů soudců se mi podává mnohem lépe než například na snižování podpor rodinám s dětmi nebo zdravotně postiženým občanům,“ řekl Drábek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O snižování platů soudcům diskutovali ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek a místopředseda soudcovské unie Tomáš Mottl

Místopředseda soudcovské unie Tomáš Mottl zdůraznil, že se platy ústavních činitelů a soudců mění podle zákona tehdy, dochází-li ke změně v platech v nepodnikatelské sféře.

„Snižují-li s platy v nepodnikatelské sféře, tak automaticky, pouze s dvouletým zpožděním, se snižují i platy soudcům. Není tedy jasné, proč do toho zasahovat,“ řekl Mottl. Soudci podle něj navíc nevěří vládě, že navrhované opatření bude jen přechodné.

„Vláda reaguje právě proto, že snižování platů by se projevilo až s dvouletým zpožděním. To je příliš dlouhý cyklus, na který nemůžeme přistoupit,“ oponoval ministr Drábek.

Snížení platové základny

Platy soudců byly podle ministra navázány na průměrné platy ve veřejné sféře nepřiměřeným způsobem.

„Platová základna, od které se odvíjejí další příplatky, je stanovena na trojnásobek průměrného příjmu ve státní správě. Pro další období předkládám návrh, aby tento koeficient snížil na přibližně dvou a půl násobek. To považuji za odpovídající,“ prohlásil Drábek.

Místopředseda soudcovské unie tento postup přivítal. „Jsem rád, že se otevře společenská diskuse o tom, jaké platy mají soudci mít, jestli chceme, aby měli platy a postavení běžných státních úředníků,“ řekl Mottl. Nevyloučil přitom další stížnost u Ústavního soudu.

Pokud dnes kabinet návrh schválí, zamíří předloha k posouzení do parlamentu.

Igor Maňour, Lucie Husárová 1, Lenka Jansová, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme