Ministerstvo práce chybovalo v účetnictví, zjistili kontroloři. Nedostatky vyčíslili na osm miliard

Ministerstvo práce a sociálních věcí mělo v účetnictví za loňský rok chyby za 8,4 miliardy korun. Oznámil to v pondělí Nejvyšší kontrolní úřad. Podle kontrolorů vedlo ministerstvo v roce 2016 neprůkazné účetnictví a neprovedlo řádnou inventarizaci svých účtů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto) | Foto: Ladislav Bába

Nedostatky v účetnictví za více než čtyři miliardy korun se týkaly účtování výnosů z předfinancovaných projektů z operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.

Kontroloři našli v účetnictví ministerstva průmyslu a obchodu chyby za 25 miliard

Číst článek

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) je zaúčtovalo v roce 2016, ale podle Nejvyššího kontrolního úřadu tak mělo učinit už o rok dříve. Resort dále podle kontrolorů neúčtovalo dlouhodobé podmíněné závazky z uzavřených smluv.

Inspektoři kontrolního úřadu zjistili nedostatky také v údajích předkládaných ministerstvem pro hodnocení plnění státního rozpočtu. Nesprávnosti v těchto datech přesáhly 143 milionů korun, uvedl úřad.

Podle kontrolorů ministerstvo často měnilo účetní software a údaje, které do něj vkládalo, nebyly dostatečně podrobné.

„Od roku 2011 změnilo MPSV svůj účetní software třikrát, naposledy v roce 2016," uvedl Nejvyšší kontrolní úřad. Přechod na nový systém ale neměl resort podle kontrolorů dobře připravený.

„Kvůli neprůkaznosti účetnictví nemohl NKÚ vyhodnotit, jestli účetní závěrka MPSV za rok 2016 podává věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví a finanční situace ministerstva," konstatovali kontroloři.

Ze stejného důvodu nemohl kontrolní úřad posoudit ani to, zda jsou údaje závěrečného účtu v souladu s údaji z účetnictví. Reakci ministerstva práce a sociálních věcí zjišťujeme.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme