Babiš k policejní razii: Náměstek Maláčové se nám od začátku nelíbil, ministryně to musí vysvětlit

Premiér Andrej Babiš (ANO) požaduje od vládní kolegyně Jany Maláčové (ČSSD) vysvětlení ohledně razie protimafiánské centrály na ministerstvu práce. Policisté v jejím resortu zasahovali v pondělní dopoledne kvůli IT zakázkám na výplatu dávek. „Kritizoval jsem to dlouhodobě, napsal jsem asi 10 dopisů,“ prohlásil. Maláčová se k policejní akci odmítla s odkazem na mlčenlivost vyjádřit. Kriminalisté obvinili dva úředníky, hrozí jim až 12 let vězení.

Praha (Aktualizováno: 18:05 24. 2. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„IT zakázky jsem kritizoval dlouhodobě. Napsal jsem paní ministryni asi deset dopisů. Myslím, že si to někdo vyžádal na 106,“ řekl premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání vlády. Otázku, zda ho tedy zásah nepřekvapil, ale odmítl. „Samozřejmě že je to špatně, pokud je tam nějaká korupce,“ dodal předseda vlády.

10 dopisů od Babiše. ‚Odmítám alibistický až agresivní způsob reakce,‘ píše Maláčové k IT systémům

Číst článek

Babišovy dopisy, které Maláčové adresoval v uplynulém roce kvůli informačním systémům, si už dříve s pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím vyžádal server iROZHLAS.cz.

Z dokumentů vyplývá, že Maláčová podle premiéra situaci nezvládá. Ministryni v dokumentech kritizuje například za přílišnou závislost na externích dodavatelích i za nedostatek „erudovaného managementu“ přímo uvnitř resortu. Několikrát se také opřel přímo do náměstka pro řízení sekce ekonomické a IT Jana Baláče.

„Psal jsem, ze nemá absolutně žádné zkušenosti z oblasti ICT, tento obor nestudoval a je bez jakýchkoliv praktických zkušenosti. Jeho jediná kvalifikace je, ze byl v minulosti místopředsedou pražské organizace ČSSD,“ napsal premiér v SMS zprávě serveru iROZHLAS.cz.

„Máme ten názor, že není kompetentní. Nelíbilo se nám, jak tam působí, nemáme s ním dobré zkušenosti. Potom, co se stalo, budeme chtít od paní ministryně, aby nám to vysvětlila,“ doplnil Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády s prezidentem v Lánech.

Baláč nyní čelí obvinění z pletich při zadání veřejné zakázky a ze zneužití pravomoci úřední osoby. Spolu s ním policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu začali stíhat také manažera kybernetické bezpečnosti Karla Macka. Ani jeden z nich nebyl během pondělí k zastižení, dvojici hrozí až 12 let za mřížemi.

Maláčová: Spolupracujeme

Šéfka resortu Maláčová musela kvůli policejní razii odejít v pondělí ráno předčasně z jednání vlády a odjela záležitost řešit na svůj úřad. Obědu se Zemanem se proto nezúčastnila. Prezident při vítání kabinetu situaci na ministerstvu označil za „průšvih“.

Pražský sociální demokrat řešící problematickou zakázku. Kdo je zadržený náměstek Jan Baláč?

Číst článek

K zásahu v jejím resortu se vyjádřila po 14. hodině. Příliš podrobností ale s odkazem na mlčenlivost neřekla. „Dnes ráno jsem obdržela informaci, že na ministerstvu práce a sociálních věcí zasahuje policie, a byla jsem požádána, abych se na ministerstvo dostavila, což jsem udělala. V tuto chvíli nemohu nic konkrétního komentovat,“ prohlásila před novináři.

Resort nemá podle Maláčové co skrývat, s policií prý plně spolupracuje. Zda je mezi obviněnými také Baláč, nechtěla komentovat. Stejně tak neodpověděla na otázku, jestli by policejní stíhání mohlo ovlivnit dodržení termínu pro spuštění nového systému.

Maláčová se vyjádřila alespoň k možným kontaktům se společností OKsystem, v jejímž sídle policie rovněž zasahovala. „Já rozhodně nejsem ve spojení s OKsystemem, nikdy jsem nebyla,“ dodala.

Tendr za miliardy

Ministerstvo práce chystá od roku 2014 nový informační systém, který měl původně fungovat od roku 2017 a měl stát 1,5 miliardy Kč. Nyní se počítá se spuštěním na začátku příštího roku a s cenou zhruba o půl miliardy až miliardu vyšší.

Jednou ze součástí jednotného resortního systému je systém pro vyplácení dávek. Kdo by ho měl od příštího roku provozovat, není ani po dvou tendrech jasné. Dvakrát prodlužovaná smlouva s nynějším dodavatelem, jímž je společnost OKsystem, vyprší začátkem roku 2021.

Zásah protimafiánské centrály na ministerstvu práce: detektivové kvůli IT zakázkám obvinili 2 úředníky

Číst článek

První tendr na nový systém dávek vyhlásilo ministerstvo v prosinci 2014. Zájemci se mohli hlásit do začátku března 2015. Předpokládaná hodnota činila 616 milionů korun bez DPH. Přihlásilo se sedm firem, zvítězila společnosti OKsystem. Na podzim 2017 tehdejší vedení resortu od smlouvy odstoupilo, firma se soudí. Vyjednává se o smíru.

Druhou soutěž vyhlásilo ministerstvo v prosinci 2017. Nabídky bylo možné podávat do 20. dubna 2018. Předpokládaná cena činila 270 milionů bez DPH. Přihlásili se dva uchazeči – firma OKsystem a společnost DXC Technology, kterou ministerstvo vybralo. Zakázka skončila u antimonopolního úřadu. Nejprve se na něj obrátil neúspěšný soutěžící, pak i vítěz.

kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme