Ministerstvo práce navrhuje poskytování zdravotně-sociální služby a poplatky za pobyt na lůžkové péči

V Česku by mohly od příštího roku fungovat zdravotně-sociální služby. Poskytovat by je mohly nemocnice, léčebny dlouhodobě nemocných (LDN), domovy pro seniory či centra duševního zdraví. Pobyt v LDN by si po třech měsících mohli od roku 2027 pacienti platit, pokud by v ní zůstávali ze sociálních důvodů. Vyplývá to z návrhu novely o sociálních službách, o zdravotních službách a o veřejném zdravotním pojištění, který předložilo ministerstvo práce.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

důchod, důchodce, důchodkyně, domov důchodců, senioři

Ministerstvo práce navrhuje poskytování zdravotně-sociální služby a poplatky za pobyt na lůžkové péči (ilustrační foto) | Zdroj: Jsme MILA, z. s.

Na návrhu novely spolupracovalo s resortem zdravotnictví. To se ohradilo proti tomu, že by se za delší pobyt v LDN mělo platit. Návrh to podle něj neobsahuje. Resort zdůraznil, že zdravotní služby budou vždy hrazené ze zdravotního pojištění.

Záměr zveřejnila ministerstva zhruba před rokem, tehdy sklidil kritiku a návrh proto poté stáhla. Podle ministerstva práce je možné do 23. ledna podávat k novele připomínky, předloha se pak ještě bude upravovat.

‚Jako body v supermarketu.‘ Za péči o zdraví budou pojišťovny své klienty odměňovat, plánuje Válek

Číst článek

Sloučení druhů péče

Sociální služby podporují soběstačnost. Hradí se z dotací, příspěvků na péči, plateb od klientů i z darů. Zdravotní služby a léčba se platí ze zdravotního pojištění. „Samostatný legislativní a organizační rámec pro sociální a zdravotní služby a oddělené financování obou služeb přináší v praxi určité problémy zejména tam, kde se oba systémy setkávají u jednoho uživatele,“ uvedlo ministerstvo práce v podkladech k novele.

Píše v nich, že v sociálních zařízeních se poskytuje zdravotní péče omezeně a v léčebnách zas pacienti dostávají jen základní pomoc se zvládáním potřeb.

Sociálně-zdravotní služby by měly zahrnovat potřebný rozsah obou druhů péče. Mohly by je nabízet domovy pro seniory, postižené či se zvláštním režimem, stacionáře, centra duševního zdraví, denní centra, odlehčovací zařízení i nemocnice a léčebny. Ošetřovatelskou péči by zajišťovali buď zaměstnanci, nebo externí poskytovatelé. Požadavky na vybavení a personální zajištění mají stanovit vyhlášky. Za neplnění hrozí sankce.

Koordinátoři péče i ‚čekačky‘ online. Odborníci radí státu, jak uzdravit české zdravotnictví

Číst článek

Za stravu a ubytování lidé v domovech platí. Maximální ceny stanovuje ministerstvo. Pro letošek je to 560 korun na den. Seniorům musí po zaplacení zůstat aspoň 15 procent příjmu. Strava a ubytování by se měly platit i v sociálně-zdravotních službách.

Podle stejných pravidel by se tedy podle návrhu mělo nejspíš začít od roku 2027 platit po třech měsících i za pobyt v LDN, pokud by u pacienta nebyla už nutná dlouhodobá zdravotní péče.

Spor o proplácení

„Dlouhodobá lůžková péče je hrazenou službou nejvýše po dobu 90 dnů, s výjimkou dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče,“ stojí v návrhu zákona. Podle něj by delší úhradu z pojištění musela schválit zdravotní pojišťovna. Mohla by ji prodloužit až o 180 dnů, a to i opakovaně.

Návrhy sklidily před rokem kritiku. Podle ministerstva zdravotnictví se ale „nezakládá na pravdě“, že by si lidé měli za delší pobyt v LDN platit.

„Návrh právní úpravy nic takového neobsahuje. Pobyt pacienta hospitalizovaného na lůžku dlouhodobé péče v LDN bude po třech měsících zhodnocen revizním lékařem zdravotní pojišťovny a bude-li shledáno, že zdravotní důvody k hospitalizaci trvají, bude tato dále pokračovat beze změny. Bude-li zjištěno, že důvody pobytu pacienta jsou převážně sociální, bude snahou zdravotnického zařízení pacienta přemístit do sociálně zdravotní péče,“ sdělil v sobotu vedoucí tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví Jan Řežábek.

Reforma dávek: pracující si polepší, nezaměstnaní a záškoláci dostanou méně, plánuje ministerstvo

Číst článek

Nutná registrace

Úhrada na tři měsíce má podle autorů novely omezit „nadměrný výskyt“ takzvaných sociálních hospitalizací. Lidé často v LDN zůstávají, protože návazná péče chybí. Podle kontrol zdravotních pojišťoven je to 15 až 20 procent pacientů, uvedlo ministerstvo práce v podkladech. Podle něj by se do tří let do zavedení placení kapacita zařízení a služeb měla rozšířit.

Přispět k tomu mají evropské peníze. Podle podkladů by vytvoření a vybavení nového zdravotně-sociálního lůžka stálo asi 3,1 milionu korun. V domově by přeměna běžného lůžka na zdravotně-sociální vyšla na 620 tisíc korun a v léčebně či nemocnici na 150 tisíc korun.

Resort práce očekává, že se část léčeben a domovů přemění na sociálně-zdravotní zařízení. Domovy či stacionáře budou muset mít registraci k poskytování sociálních služeb a oprávnění ke zdravotní péči. Pokud požádají, uzavře s nimi zdravotní pojišťovna smlouvu na ošetřovatelskou péči.

Při porušování požadavků může kontrakt zrušit a nemusí ho pět let obnovit. Zdravotnická zařízení budou mít s klienty smlouvu na sociální služby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme