Ministerstvo práce otevřelo zařízení podobné firemní školce

V budově ministerstva práce a sociálních věcí se od července povalují hračky, barvy, lepidla. Na stěnách je namalovaný Rákosníček, ale i známá dvojice Pat a Mat. Nejde však o stěny v kancelářích úředníků, ale místnost, kde se pečovatelka stará o děti zaměstnanců ministerstva. Úřad totiž založil takzvanou dětskou skupinu. První alternativní zařízení podobné školce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti | Foto: Tomáš Adamec

Znáte to, malé stolky, židle, toalety, umývadla. Na zemi je položený koberec ještě z doby českého předsednictví Evropské unii a na něm procházíme chodbou do malé místnosti, kde právě teď děti lepí balon.

Přehrát

00:00 / 00:00

O takzvanou dětskou skupinu se zajímala redaktorka Klára Bílá.

Jsou tu zatím jen dvě, to proto, že jsou prázdniny. Dětská skupina - alternativa mateřské školy, na ministerstvu pojme osm dětí i mladší tří let. Ministerstvo tak chce jít příkladem pro ostatní, potvrzuje šéf úřadu Jaromír Drábek.

„Dětskou skupinu jsme otevřeli, protože to považujeme jednak za důležité vůči našim zaměstnancům, také předpokládáme že, jak budeme navrhovat legislativu, která má přesněji vymezit podmínky, tak i provoz dětské skupiny pro nás bude dobrým způsobem, jak mít zpětnou vazbu,“ řekl Drábek.

Režim podobný školce

Dětská skupina nemusí dodržet všechna ustanovení školského zákona, například rámcový vzdělávací program. O děti se starají pečovatelky se zdravotním nebo pedagogickým vzděláním. A jak moc se liší den v běžné školce a dětské skupině?

„Děti přijdou do devíti hodin, potom si chvilku povídáme. Potom je nějaké cvičení, svačina, po ní vyrábíme nějaké výrobky. Pak jdeme ven, oběd, spinkání, doděláváme nějaké výrobky z dopoledne nebo zpíváme, cvičíme. Režim je dost podobný třeba školkovému,“ přiblížila pečovatelka dětí zaměstnanců ministerstva Tereza Hladíková

Rodiče z řad zaměstnanců ministerstva platí měsíčně 2000 korun, při krátkodobém pobytu pak 160 korun za den. Předškolákům navíc připravují jídlo. Dětská skupina funguje na ministerstvu od července, ohlas je zatím pozitivní. Ministr Drábek doufá, že takových zařízení bude víc. Navrhuje proto, aby náklady na zřízení byly odečitatelné z daní.

Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme