Ministerstvo práce rozdělí na školní obědy pro děti z chudých rodin až 20 milionů

Dvacet milionů korun půjde na školní obědy pro děti z chudých rodin. Ministerstvo práce a sociálních věcí peníze přerozdělí celkem do čtyř krajů - Libereckého, Jihomoravského, Vysočiny a Prahy. Chudoba v současnosti ohrožuje až 100 tisíc dětí, podle ministerstva navíc rodičů, kteří nemají na zaplacení jídla, neustále přibývá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finále soutěže o Nejlepší školní oběd | Foto: Tomáš Adamec

Pomoc je určená pro sociálně znevýhodněné děti od tří do 15 let, jejichž rodiče pobírají dávky hmotné nouze.

Podobný problém řešila v minulosti i paní Simona. Zůstala totiž bez partnera. Z rodičovského příspěvku a sociálních dávek jí už na oběd pro dceru nezbyly peníze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministerstvo práce rozdělí na školní obědy pro děti z chudých rodin až 20 milionů. Podrobnosti od Zuzany Švejdové

„Jediný způsob, kde můžu ušetřit, je právě na obědech pro starší dceru. Tam to vychází 28 korun za oběd, takže je to něco kolem pětistovky měsíčně. Za to už mám dva balíky plínek pro malou,“ říká Simona.

Takových rodin, které nemůžou dětem zaplatit jídlo ve školách, přibývá. Problém proto začalo řešit ministerstvo školství a také sociálních věcí. Ještě donedávna se zaplacením stravného pomáhaly školám jen neziskové organizace.

Do projektu se může přihlásit jakákoliv škola, která podobné problémy řeší. A nejde jen o příspěvek na obědy, vysvětluje mluvčí ministerstva práce Petr Habáň.

„Peníze se poskytují na stravné, například v případě mateřských škol třeba na dvě svačiny, a pokryjí celou cenu jídla. Rodiče dostanou potvrzení od úřadu práce, že pobírají dávky, pak přijdou do školy, kterou jejich dítě navštěvuje. Tato pomoc je poskytována dětem anonymně.“

Školní oběd vyjde v průměru na 25 korun

Třeba ministerstvo školství už na jídlo pro školáky vyčlenilo skoro 30 milionů korun. Suma vystačí na obědy pro zhruba pět a půl tisíce dětí na celý rok. O peníze mohly požádat neziskové organizace, které teď spolu se školami vyberou konkrétní děti a obědy jim zaplatí.

Obědy ve školních jídelnách stojí v průměru kolem 25 korun, tedy asi 500 měsíčně. Nejvíc peněz zaplatí rodiče v Praze, kteří z peněženky vydají průměrně 600 korun, naopak nejmíň stojí školní strava v Ústeckém a Pardubickém kraji - zhruba 470 korun.

Cena se ale odvíjí také od věku dítěte. Mladší žáci mají obědy levnější než ti starší třeba i o polovinu. Vyplývá to z údajů organizace Women for Women, která na obědy dětem přispívá.

ČRo, Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme