Ministerstvo práce sáhlo do rezerv a posílá sociálně potřebným půl miliardy

Sociální služby dostanou během léta další půl miliardu korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí poskytne peníze ze svých vlastních rezerv. Ke klientům by peníze mohly doputovat už v červenci. O konečných příjemcích rozhodne po jednání s kraji dotační komise. Oznámila to ministryně Ludmila Müllerová (TOP 09).

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová se zamyslela nad budoucností sKaret

Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová se zamyslela nad budoucností sKaret | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

V létě chce ministryně navíc začít testovat nový systém financování služeb pro seniory a postižené. Také proto resort navrhuje, aby pravomoc rozdělovat dotace přešla na kraje o rok později.

Poskytovatelé sociálních služeb tyto kroky vítají. Někteří z nich už dřív varovali, že pokud nedostanou přidáno, budou muset péči omezit nebo dokonce ukončit.

Problémy s financováním sociálních služeb se táhnou léta, i přes různá dorovnávání na ně jde stále méně peněz. Od roku 2008 je to propad asi o 2 miliardy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O penězích na sociální služby mluvila ve vysílání Radiožurnálu ministryně Ludmila Müllerová a Jiří Horecký, prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb

„Ta půl miliarda bude stačit k tomu, aby nedocházelo k rušení ať už existujících sociálních služeb nebo dokonce celých poskytovatelů.“

„Byť máme samozřejmě zprávy, že v těch prvních měsících nejistoty došlo v některých regionech ke snížení počtu zaměstnanců v sociálních službách,“ upozorňuje prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký.

Požadavky na dotace ze strany poskytovatelů, které jsou v současné době na ministerstvu práce a sociálních věcí, představují podle něj zhruba 1,1 miliardy korun.

Vyrovnávací model

Ministerstvo chce podle Ludmily Müllerové ještě letos přistoupit k systémovým změnám v sociální péči, v činnost chce uvést takzvaný vyrovnávací model. Podle něj by chtěli od příštího roku rozdělovat dotace na sociální služby.

„V podstatě se jedná o jakési stanovení nějakých normativů, to znamená částek dejme tomu na určitý typ sociální služby tak, aby jednotliví poskytovatelé sociálních služeb věděli nejen na ten jeden rok, ale i v rámci víceletého financování, co mohou očekávat ať už od státu, nebo krajského úřadu,“ nastínila šéfka resortu.

V novém modelu by už tak nemělo docházet k tomu, že by se například stejné lůžko někde dotovalo částkou 20 tisíc a jinde 120 tisíc korun. Poskytovatelé sociálních služeb to podle Horeckého vítají.

„My jako poskytovatelé jsme poprvé dali požadavek na nějaké normativní financování v roce 2009. Druhý rozměr ale je, kolik těch celkových peněz bude pro rok 2014 k dispozici."

"Aby nedocházelo k tomu, že sice budou spravedlivé a transparentní normativy, které určitě vítám, ale budou na takové úrovni, že mohou být některé služby ohroženy,“ konstatuje prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký.

Martin Křížek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme