Speciální program pro Ukrajince. Ministerstvo práce chce, aby obsadili dlouhodobě volná pracovní místa

Ministerstvo práce plánuje zjednodušit proces vydávání pracovních povolení a víz pro Ukrajince. Do České republiky chce přilákat pracovníky z oblasti průmyslu a sociálních služeb. Podle viceprezidentky Hospodářské komory Ireny Bartoňové Pálkové je třeba, aby Ukrajinci s kvalifikací zaplnili místa, která se na českém pracovním trhu nedaří obsadit.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ošetřovatelka upravuje postel (ilustrační foto) | Foto: Thomas Peter | Zdroj: Reuters

„Chceme sem lidi, kteří jsou nízce a středně kvalifikovaní, o ty je největší zájem. To je celá škála – od šiček počínaje přes prodavačky, jsou tam skladníci, technici, strojníci, řidiči, technologové,“ řekla Bartoňová Pálková pro Radiožurnál.

Zaměstnanci mohou rychleji stoupat v kariérním žebříčku. Nahrává tomu nízká nezaměstnanost

Číst článek

Česko by mohlo mít speciální program pro získávání pečovatelek z Ukrajiny, aby se do země dostaly snadněji a rychleji. V republice chybí několik tisíc pracovnic a pracovníků, kteří by se starali o seniory, postižené a další potřebné.

„Tady nám chybí v sociálních službách až kolem 2000 lidí. Víme, že bychom je mohli zaměstnat velmi rychle,“ uvedla v pondělí před novináři ministryně práce v demisi Jaroslava Němcová (ANO).

V Česku je rekordně nízká nezaměstnanost, je nejnižší od roku 1997 a také nejmenší v EU. Na konci dubna dosahovala 3,2 procenta. Úřady práce evidovaly 242 000 uchazečů o zaměstnání a 267 000 volných míst. Zaměstnavatelé si stěžují na to, že jim chybějí pracovníci, a volají po silách z ciziny. Podle Němcové v Česku pracuje nyní asi 374 000 lidí ze zahraničí. Z nich kolem 280 000 pochází z EU a 94 000 ze států mimo společenství. Z Ukrajiny přijelo za prací na 70 000 lidí.

Pečovatelé a pečovatelky 

Podle Němcové by speciální program pro snadnější získání ukrajinských pečovatelek a pečovatelů fungoval podobně jako program pro získávání vysoce kvalifikovaných sil či pracovníků do zemědělství. Potřební lidé by se tak do sociálních služeb měli dostat rychleji. Řízení by se zjednodušilo a zkrátilo.

Zdravotní sestra z Ukrajiny, která chce v Česku pracovat, potřebuje dlouhodobé vízum na dva roky. Podle Němcové na něj čeká dnes téměř rok. Nově by měla do Česka přijet na tříměsíční schengenské vízum a nastoupit do zaměstnání. Její zaměstnavatel by současně požádal o dlouhodobé vízum. Až budou dokumenty po pár měsících připravené, sestra si pro ně „formálně odjede“ do vlasti, popsala ministryně v demisi.

Dodala, že upravit by se mohla také pravidla podávání hromadných žádostí o pracovníky. Zkrátit by se měly vyřizovací lhůty v Česku i v Kyjevě či ve Lvově a změnit by se mohl systém kontroly. Němcová chce navrhnout i změnu pravidel agenturního zaměstnávání, blíž ji zatím neupřesnila.

Nezaměstnanost opět klesla. Uchazečů o zaměstnání je nejméně od srpna 1997

Číst článek

„Pokud zaměstnavatelé požádají o zaměstnance z Ukrajiny, vyhledají je tam, mají řádně evidované volné pracovní místo, není vůbec neobvyklé, že trvá tři čtvrtě roku až rok, než zaměstnance do své firmy dostanou,“ uvedla Němcová.

Ministryně v demisi minulý týden Ukrajinu navštívila. Doprovázela ji viceprezidentka Hospodářské komory ČR Irena Bartoňová Pálková. Zaměřily se právě na získávání pracovníků. „Jako zaměstnavatelé potřebujeme, aby tu lidé byli do 90 dnů od podání žádosti. Dnes je čekací lhůta na to, aby žadatel mohl ve Lvově přijít předložit žádosti, 85 dní, což je velmi dlouhé,“ popsala viceprezidentka komory.

Někteří zaměstnavatelé upozorňují na to, že Česko by mělo chybějící pracovníky hledat ale i jinde. Odčerpávání velkého množství pracovních sil do vyspělejších států totiž může nepříznivě dopadnout na Ukrajinu a její vývoj. Podle Bartoňové Pálkové je hlavní cílovou zemí Polsko, které z Ukrajiny loni odvezlo milion pracovníků.

Lucie Kocurová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme