Ministerstvo práce zveřejní detaily důchodové reformy

Podrobnosti důchodové reformy zveřejní dnes ministerstvo práce a sociálních věcí. Změny v penzijním systému mají zajistit dost prostředků na příjmy budoucích důchodců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaromír Drábek | Foto: Alžběta Švarcová

Podle reformy by si mohli například lidé mladší 35 let od roku 2013 dobrovolně vyvádět ze svého sociálního pojištění tři procentní body na individuální účty u soukromých společností. Musí ale přidat ze svého minimálně další dvě procenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek v Ranním interview Radiožurnálu

Jak ve vysílání Radiožurnálu dodal ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, dnešní padesátníci budou ale dostávat penzi podle současných pravidel.

„Nic se pro ně nezmění, a to je právě ta výhoda, která spočívá v tom, že konečně po 15 letech se vláda dohodla na tom, jak provést důchodovou reformu.“

„Já to prostě považuji za velký úspěch právě nasměrovaný k lidem, kterým je dnes 45, 50, 55 let. Protože pro ty je nejdůležitější zpráva, že důchodový systém bude stabilní,“ řekl ministr Drábek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek byl také hostem na Rádiu Česko

Opoziční ČSSD a KSČM reformu jako celek odmítají. Sociální demokraté podle svého statutárního předsedy Bohuslava Sobotky alespoň vítají, že spoření na důchod ve druhém pilíři bude na bázi dobrovolnosti:

"To, co vidíme jako pozitivní, je, že se vláda nechystá oproti některým návrhům ministra Drábka občany nutit k nějakému finančnímu nevolnictví. Zřejmě nebude navrhovat povinnost spoření u soukromých důchodových fondů. To sociální demokracie vnímá jako pozitivní signál. My jsme vládu varovali, že pokud by se pokusila zavést finanční nevolnictví ve formě povinného spoření, tak bychom po volbách tuto povinnost zrušili.“

Viktorie Hošková, Ondřej Černý, Lenka Rafaelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme