Ministerstvo připravilo vyhlášku, která studentům zakáže pokusy s kyselinami

Pokusy s kyselinou sírovou, chlorovodíkovou nebo metanolem. To už bude pro studenty mladší 18 let od ledna možná minulost. Ministerstvo zdravotnictví totiž připravilo vyhlášku, která jim s nebezpečnými látkami zakazuje pracovat. Přitom právě pokusy jsou podle učitelů pro studenty na hodinách nejzajímavější, protože jim pomáhají pochopit učivo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chemie | Foto: stock exchange

„Já bych se chtěla zabývat chemií i v budoucnu, pro mě je skvělé, že tohle děláme ve škole,“ chválí jedna ze studentek pražského gymnázia Gevo pokusy, které při hodinách chemie provádějí.

Za užitečné je považuje také učitelka chemie Věra Kraklová. Podle ní by proto mohla nová vyhláška, která nezletilým studentům zakazuje práci s nebezpečnými látkami, výuku značně zkomplikovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Studenti se od ledna možná nedostanou v hodinách chemie k velké části pokusů. Podrobnosti zjišťovala Pavla Lioliasová

„Studenti by se až do maturitního ročníku vůbec nedostali k zásadním pokusům, které jim pomáhají pochopit učivo,“ vysvětluje. Navíc s chemikáliemi se podle ní studenti nesetkávají jen v laboratořích.

„Jsou to látky, které jsou součástí běžných čisticích prostředků. V každodenním životě se s těmi silně žíravými látkami setkávají a ani ty ochranné pomůcky, které tady v laboratoři mají a jsou pod odborným dozorem, doma nepoužijí,“ míní a svá slova dokazuje na jednoduchém příkladu:

„Určitě si nikdo nebere ochranné brýle, když jde dávat prášek do myčky, který má téměř stejné pH jako jiné zásady.“

Ministerstvo zdravotnictví se hájí tím, že vyhlášku připravilo kvůli požadavkům Evropské unie. Je ale možné, že se ještě změní. Úpravu už navrhlo ministerstvo školství.

Pavla Lioliasová, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme