Ministerstvo pro místní rozvoj nestihne podle NKÚ vyčerpat přes 4 miliardy korun

Ministerstvu pro místní rozvoj hrozí, že kvůli chybám v operačním programu Technická pomoc nebude moci letos a v dalších letech čerpat 4,4 miliardy korun z evropských fondů. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu by tak Česká republika mohla o peníze přijít. NKÚ prověřoval čerpání evropských peněz v letech 2007 až 2012.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: Tomáš Adamec

Do října 2012 mělo ministerstvo v rámci programu Technická pomoc, který má zajistit hladké čerpání eurodotací, schváleno k proplacení projekty za 1,3 miliardy korun z celkové částky 5,7 miliardy.

„Ministerstvo informovalo Nejvyšší kontrolní úřad o tom, že zvažuje převedení části prostředků alokovaných v tomto programu do jiných, lépe fungujících programů. Ostatně tentýž postup ministerstvo pro místní rozvoj zvolilo už jednou, když v roce 2011 takto převedlo do jiných programů jednu a půl miliardy korun,“ uvedla mluvčí NKÚ Olga Málková.

Ministerstvo pro místní rozvoj teď bude zřejmě usilovat o to, aby nevyčerpané europeníze v příštích letech přesměrovalo do některého z regionálních operačních programů. Návrh by měla v nejbližší době dostat vláda a následně s ním bude muset souhlasit Brusel.

„Ministerstvo pro místní rozvoj vlastně díky operačnímu programu Technická pomoc plní nějakou roli centrálního koordinátora, takže my máme docela dobrou představu o tom, jaké finanční potřeby jsou v různých operačních programech. A protože nám se naše cíle daří naplňovat, aniž bychom čerpali ty peníze, tak vlastně navrhujeme převedení peněz do jiných programů, kde mohou být využity mnohem lépe,“ vysvětlila mluvčí ministerstva Jana Jabůrková.

„Chceme, aby peníze šly do vzdělávací infrastruktury v podobě vybavení škol nějakého technického, přírodovědného charakteru. Chceme, aby ještě peníze šly do udržitelné ekologické městské dopravy a samozřejmě do sociální integrace. Ale to všechno je ještě předmětem interních debat,“ upřesnila.

Špatně zvolený indikátor

Kontroloři se zaměřili také na Centrum pro regionální rozvoj, které přijímá jednotlivé projekty, hodnotí je a dohlíží na ně, a na sedm konkrétních projektů za zhruba 390 milionu korun.

Ministerstvo pro místní rozvoj, které operační program Technická pomoc řídí, mělo podle zjištění NKÚ už od roku 2007 špatně zvolený indikátor sloužící jako základ k vyhodnocování toho, jak se podařilo naplnit cíle programu.

Resortu tak prý scházel ukazatel, podle něhož by mohl posoudit, jestli byly peníze vynakládány skutečně účelně a hospodárně. Centrum pro regionální rozvoj zase u některých projektů nesprávně hodnotilo jedno z věcných kritérií.

Ministerstvo pochybilo například také u zakázky za 300 milionů korun, kterou vypsalo u jednoho ze svých projektů. Podle NKÚ byla připravená nekvalitně, se zpožděním a nakonec musela být zrušena.

Jana Zemanová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme