Ministerstvo průmyslu i lesnický fond proplácí dotace Agrofertu i přes zprávu komise, tvrdí Piráti

Ministerstvo průmyslu a obchodu a Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond podle Pirátů nadále schvalují dotace pro koncern Agrofert. Nepřistoupily tak ke kroku Státního zemědělského intervenčního fondu, který v návaznosti na předběžné auditní zprávy Evropské komise o možném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) finanční podporu pro holding neschvaluje. Piráti o tom informovali v tiskové zprávě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo průmyslu a obchodu a Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond podle Pirátů nadále schvalují dotace pro koncern Agrofert | Foto: František Vlček / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Pirátský předseda Ivan Bartoš v červenci oslovil osm úřadů a požádal je, aby stejně jako tehdy Státní zemědělský intervenční fond zastavily proplácení dotací Agrofertu.

Předpokládám, že do konce léta budeme znát odpověď, říká Bradáčová o případné obžalobě na Babiše

Číst článek

„Proplácení dotací mělo být dle Pirátů zastaveno zvlášť poté, co byla zveřejněna předběžná auditní zpráva Evropské komise. Během posledních dvou měsíců ministerstvo průmyslu schválilo finanční podporu ve výši 13,5 milionu korun pro společnost z koncernu Agrofert a rovněž Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond schválil finanční podporu pro dceřinou společnost Agrofertu,“ uvedli Piráti.

Předběžné zjištění

Podpora ministerstva průmyslu má směřovat do Výzkumného ústavu organických syntéz, u podpůrného a garančního fondu jde o smlouvu o podpoře Zemědělské společnosti Třebívlice.

„Na základě návrhu auditní zprávy nemůže ministerstvo průmyslu a obchodu přijmout plošná opatření ke zjištěním, která se uvádějí v návrhu,“ napsala mluvčí ministerstva průmyslu Štěpánka Filipová. Podle ní Evropská komise sama tvrdí, že návrh obsahuje předběžná zjištění, závěry a doporučení auditorů Evropské komise, která se mohou změnit na základě připomínek a dodatečných informací od národních orgánů.

Podle mluvčího Karla Hanzelky Agrofert postupuje podle zákona a má, co se týká dotací a veřejných zakázek, stejné podmínky jako ostatní.

Černošice znovu rozhodly o Babišově možném střetu zájmů. Výsledek nezveřejnily

Číst článek

„K předběžné auditní zprávě Evropské komise máme řadu výhrad. Je v ní mnoho nepřesností, nepravdivých tvrzení a nesprávných právních hodnocení. Navíc auditoři mylně posuzovali i období, kdy pan Babiš nebyl v žádné exekutivní funkci. Stranou necháváme fakt, že se nás ani na nic nezeptali. Zpracováváme pro úřady materiál, kde všechny závěry auditorů vyvrátíme. Věříme, že se prokáže, že jsme postupovali a i nadále postupujeme zcela v souladu se zákony,“ uvedl Hanzelka.

Lihovar

Státní zemědělský intervenční fond podle Pirátů nedávno naopak odmítl schválit podporu pro lihovarnický podnik Agrofertu. Zemědělský fond už na začátku června oznámil, že Agrofertu nebude proplácet dotace od února 2017.

Podle ředitele fondu Martina Šebestyána šlo o opatření z důvodu předběžné opatrnosti k auditní zprávě Evropské komise. Platební a certifikační orgán a Národní orgán pro koordinaci podle Bartoše nezaujaly jasné stanovisko k proplácení dotací.

‚Nedochází k porušení.‘ Přečtěte si, proč zemědělský fond vyplácel dotace Agrofertu i přes stopku v Bruselu

Číst článek

Vládní agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest pak Pirátům podle jejich vyjádření potvrdila, že investiční pobídka pro společnost Fatra ve formě slevy na dani v celkové hodnotě 342,75 milionu korun po dobu deseti let byla administrována v březnu 2017, když už platila novela o střetu zájmů.

Agentura ale podle Pirátů odmítá situaci řešit, neboť žádost o pobídku byla předložena v roce 2016.

Možný střet zájmů

Babiš je podle návrhu auditní zprávy, kterou zveřejnila média, kvůli vyplácení dotací ve střetu zájmů, má stále vliv na svou bývalou firmu Agrofert a jako premiér také na použití peněz EU. Česko by kvůli tomu mohlo vracet do rozpočtu Evropská unie kolem 450 milionů korun.

Babiš v minulosti odmítl možnost, že vracení peněz hrozí. Zatímco tento návrh byl už zveřejněn i v neoficiálním českém překladu, druhý, který se věnuje dotacím v zemědělství, zatím nezveřejnila ani média. Nedostala jej ani dočasná senátní komise k vyhodnocení auditů. Ministerstva se odvolávají na to, že na základě nařízení EK předběžné audity vydat nemohou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme