Exkluzivní průzkum: sloučení ministerstev dopravy a průmyslu nechce téměř polovina Čechů

S případným sloučením ministerstev průmyslu a dopravy nesouhlasí téměř polovina Čechů. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Radiožurnál. Naopak pro spojení úřadů se vyslovilo zhruba 40 procent dotázaných. Sloučení připustil premiér Andrej Babiš (ANO) po odvolání šéfa resortu dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO). Na jeho místo dosadil šéfa ministerstva průmyslu Karla Havlíčka (za ANO). Později ale Babiš řekl, že fúze teď není na stole.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S případným sloučením ministerstev průmyslu a dopravy nesouhlasí téměř polovina Čechů | Zdroj: Median

Necelá polovina oslovených si také myslí, že by spojení úřadů mělo na chod ministerstva dopravy negativní vliv. „Nesouhlas je nejvíce rozšířen mezi mladými lidmi – mezi 18 a 29 lety se jedná o 60 procent – a mezi lidmi s vysokoškolským vzděláním a mezi voliči Pirátů, pravicové opozice. Nesouhlas je také častější mezi voliči SPD,“ řekl Radiožurnálu sociolog z Medianu Michal Geisler.

O tom, že by sloučení resortu dopravy prospělo, je podle Geislera přesvědčeno 37 procent oslovených.

„V případě voličů ANO je tento souhlasný názor rozšířen více – konkrétně v 57 procentech,“ dodal Geisler. Agentura Median sbírala data na začátku tohoto týdne. Průzkumu se zúčastnilo tisíc lidí.

Důvodem odvolání ministra Vladimíra Kremlíka, kvůli kterému se objevila úvaha o spojení resortu dopravy a průmyslu, byla zakázka na informační systém a e-shop pro elektronické dálniční známky za 401 milionů korun. Tu získala od Státního fondu dopravní infrastruktury bez soutěže společnost Asseco Central Europe.

„Mluvil jsem s panem ministrem, nepřipouští si chybu. Je pracovitý, ale zkrátka tento projekt nezvládl,“ uvedl v pondělí Andrej Babiš.

Jakub Horáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme