Spotřebitelský kodex nebude. Ministerstvo průmyslu přípravu nového zákona po dvou letech zastavilo

Ministerstvo průmyslu a obchodu zastavilo po více než dvou letech přípravu takzvaného spotřebitelského kodexu. Zcela nový zákon měl na jednom místě sloučit většinu dosavadních předpisů na ochranu spotřebitelů. V úterý o tom informoval server Deníku N.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO)

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

„Potřeba specifického spotřebitelského kodexu odpadla díky dohodě mezi námi a ministerstvem spravedlnosti. Potřebné principy budou zapracovány jak do zákona o ochraně spotřebitele, tak do občanského zákoníku, aby nevznikaly právní duplicity,“ uvedl bez bližších podrobností mluvčí ministerstva Milan Řepka.

Plánovaný kodex měl zmírnit roztříštěnost dosavadní úpravy, mimo jiné i sjednotit sankce. Nyní určuje práva spotřebitelů občanský zákoník a zákon o ochraně spotřebitele. Vedle toho v této oblasti existuje řada zvláštních předpisů, třeba zákon o spotřebitelském úvěru či zákon o potravinách.

Europoslanci schválili větší ochranu při nákupech v e-shopech. Lidé se snáze domůžou svých práv

Číst článek

První hrubý návrh kodexu vznikl za ministra Jana Mládka (ČSSD), věcný záměr zákona předložený Jiřím Havlíčkem (ČSSD) pak schválila v září 2017 vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD). Jako jednu z priorit zmiňovala vznik kodexu i nová vláda hnutí ANO. Ministr Tomáš Hüner počítal s dokončením konkrétního návrhu do letošního června.

Kritika spotřebitelských organizací

Kritici kodexu však namítali, že do něj stejně nelze převést kompletní úpravu, a udělat z něj tak –„přehledný návod“. Už v červnu 2017 se proti kodexu postavil nejen Svaz obchodu a cestovního ruchu, ale i čtyři spotřebitelské organizace.

„Vhodnější by bylo zpřesnit úpravu v rámci již existujících zákonů. V praxi nevidíme potřebu samostatného spotřebitelského kodexu. Od přijetí občanského zákoníku uplynul jen krátký čas a přistupovat k takovéto zásadní změně soukromého práva by bylo na újmu právnímu povědomí spotřebitelů i obchodníků,“ uvedly ve společném prohlášení.

Svaz obchodu vedla až do loňského léta současná ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO). Ani po nástupu do funkce se netajila tím, že nechce prosazovat další rozšiřování práv spotřebitelů, naopak by ráda ubrala byrokratickou zátěž podnikatelům, dodal Deník N.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme