Tři úředníci ministerstva míří před soud. Škoda při čerpání dotací měla přesáhnout čtyři miliardy

Vrchní státní zastupitelství podalo žalobu na tři úředníky ministerstva průmyslu a obchodu. Měli způsobit škodu přes 4,5 miliardy korun. O podání obžaloby ve čtvrtek informoval státní zástupce Ondřej Trčka z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Filip Jandourek

Trojice úředníků měla porušit povinnost při správě cizího majetku a dopustit se poškození finančních zájmů Evropské unie.

Škoda přes čtyři miliardy. Policie navrhla obžalovat tři úředníky ministerstva průmyslu a obchodu

Číst článek

České republice podle spisu způsobili škodu přes 2,7 miliardy korun. Dalších 1,8 miliardy korun je škoda způsobená Evropské unii neoprávněným použitím peněz z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Případ souvisí s dohodou mezi ministerstvem a Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou o vytvoření záručního fondu v rámci Operačního programu Podnikání a inovace 2007-2013.

Úředníci přidělili program zvýhodněných úvěrů pro podnikatele státem ovládané Českomoravské záruční a rozvojové bance bez veřejné soutěže.

Miroslav Elfmark, který byl jedním z trojice obviněných, se již dříve hájil tím, že měl posudky, podle kterých bylo v pořádku přidělit program státem ovládané bance bez výběrového řízení.

„Měl jsem potvrzení od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, že to takhle může být a že to z většiny, a bylo to tak i v Rakousku, je státní banka, tudíž je zřízená ze zákona. Když jsem nastupoval, tak už přímo tahle banka byla napsána v odsouhlaseném programu a odsouhlaseným vládou. Tak jako co jsem měl dělat? Měl jsem se postavit vládě a říct, že mám jiný názor, když to je takhle?“ řekl Elfmark Radiožurnálu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme