Ministerstvo se brání obvinění z korupčního chování úředníků

Ministerstvo pro místní rozvoj odmítlo tvrzení, že někteří jeho úředníci obchodují s dotacemi. Toto podezření vyplynulo to z tajně nahrávaného rozhovoru podnikatele Dušana Kubíčka s místostarostou Kuřimi Davidem Holmanem, který zveřejnila Mladá Fronta Dnes. Kubíček prohlašoval, že je schopen na ministerstvu zajistit pro město dotaci. Za to žádal zakázku pro svou firmu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

úplatek | Foto: Watchtower

V rozhovoru natočeném se souhlasem místostarosty skrytou kamerou Kubíček také tvrdil, že z jedné udělené dotace se dávají tři procenta jako provize. Část peněz prý končí i ve stranických pokladnách. Po zveřejnění případu ale Kubíček svá tvrzení zpochybnil. Vše údajně trochu nafoukl, aby vypadal důležitě. Žádnou dotaci by ve skutečnosti zařídit nedokázal.

Šéf napadeného ministerstva pro místní rozvoj Jiří Paroubek tvrdí, že k ničemu podobnému pod jeho vedením nedochází. Nechává totiž podezřelé dotace kontrolovat. "Zabývám se každou dotací a ty dotace, které se mně nezdají, tak je pozastavuji, a u dotací, kde mám třeba signály, tak je nechám prověřovat. Na některé pouštím ministerskou kontrolu a na některé dokonce externí audit," řekl Paroubek.

Podvody s dotacemi ministerstva pro místní rozvoj odmítá i bývalý ministr Pavel Němec. Podle jeho mluvčího Petra Dimuna to nepřicházelo díky systému kontrol něco podobného vůbec v úvahu. "Ta kontrola byla několikastupňová, od samotné kontroly ministerstva pro místní rozvoj, kde fungoval odbor rozpočtu a finanční kontroly, přes kontrolní mechanismy jednotlivých kontrolních odborů, které dotace přidělovaly, až po následnou kontrolu finančních úřadů, Nejvyššího kontrolního úřadu, anebo i dalších kontrol," tvrdí Dimun.

Němcův mluvčí zdůrazňuje, že ministr o žádných úplatcích nevěděl a že informace Dušana Kubíčka nemusí být pravdivé: "My se domníváme, že se jedná o výpověď člověka, který si zvyšoval svou osobní prestiž, osobní hodnotu informacemi, které si vymyslel. Protože nikdo z aktérů, kterých jsme se dotazovali tohoto pána vůbec nezná. A konec konců a ani ministr Němec není v tomto případu osobně zainteresován."

Deník celý případ předal policii. Také ministerstvo nechá celý případ prošetřit. Paroubek už dříve změnil personální obsazení několika vedoucích funkcí kvůli podezření z korupce. Do útvarů, o kterých má pochyby, poslal kontrolu ministerstva a externí auditory. Výsledky šetření ještě nejsou uzavřeny.

Bez ohledu na to 40 jihočeských obcí před časem vyjádřilo pochybnost nad praxí udělování státních dotací. V otevřeném dopise ministerstvu pro místní rozvoj uvedli mimo jiné i to, že žádosti o peníze musejí v řadě případů podávat za pomoci lobbyistů, kteří za nejrůznější formy odměn prosazují projekty u ministerských úředníků. Ministerstvo pro místní rozvoj jim ale neodpovědělo.

Jihočeští starostové se proto rozhodli, že prostřednictvím Svazu měst a obcí vyzvou představitele samosprávy k tomu, aby systém státních dotací alespoň na určitou dobu plošně odmítali. O tom, zda 40 jihočeských obcí na protest proti současnému systému přestane plošně žádat o dotace, rozhodnou starostové na sjezdu v Českém Krumlově do konce prosince.

Martin Hromádka, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme