Ministerstvo sebere ředitelům škol dva dny ředitelského volna

Ministerstvo školství chce omezit takzvaná ředitelská volna, která ředitelé často využívali třeba k prodloužení volných dní, když připadaly státní svátky na dny uprostřed týdne. Mohli tak dát až pět takových volných dnů za rok, nyní mají být jen tři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční školy v ČR. | Foto: Klára Bílá

Podle ministerstva ředitelé škol své pravomoci udělit volno zneužívají. „Z malých obcí i krajů máme signály, že toho ředitelé zneužívali pro prodlužování prázdnin, když se dostal svátek doprostřed týdne. Neměli k tomu žádné opodstatněné důvody,“ tvrdí náměstek ministra školství Ladislav Němec.

Napříště už nebude moci vedení školy využít ředitelské volno k prodlužování vyhlášených prázdnin. K dispozici ho bude mít jen pro výjimečné situace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Kláry Bílé o možnostech udělení ředitelského volna na školách

Ředitelka pražského gymnázia Jiřího Gutha Jarkovského Jitka Bendíková ředitelská volna moc nevyužívá: „Kromě letošního roku, kdy jsme dělali rozsáhlou rekonstrukci a využila jsem je všechny, je moc nedávám. Jedině když narychlo něco opravujeme.“

Ředitel základní školy a gymnázia Malostranská Tomáš Ledvinka by byl naopak raději za dosavadní počet pěti dní ředitelského volna.

„Je to léty prověřeno a my ty dny využíváme nikoli k tomu, abychom prodlužovali dětem prázdniny, ale abychom dali volno tam, kde ho fakticky potřebujeme. Buď z technických důvodů, nebo každoročně dva dny využíváme na organizaci přijímacích zkoušek,“ upřesňuje.

Děti doufají, že delší volno zařídí rodiče. Prý jim napíšou omluvenku.

Lucie Maňourová, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme