Ministerstvo šéfa ještě má, rozhodnu se podle aktuální situace, říká možná 'Babišova náhradnice'

Namísto ministra financí Andreje Babiše z ANO by do čela resortu mohla usednout jeho náměstkyně pro daně a cla Alena Schillerová. Její jméno v souvislosti s řešením vládní krize zaznívá nejčastěji. Sama Schillerová to zatím označuje za spekulace, tuto možnost však nepopírá. „Rozhodnu se až podle aktuální situace, pokud to bude vůbec na stole,“ říká v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz. Její jméno ale zaznělo na koaliční radě, prohlásil místopředseda ANO Faltýnek.

Praha (Aktualizováno: 12:49 10. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Se jménem možného nástupce, pokud by prezident vyhověl návrhu premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD na Babišovo odvolání, přišlo hnutí ANO i na jednání koaliční rady. Informoval o tom vicepremiér Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL. Zda skutečně jde o náměstkyni Alenu Schillerovou, ale odmítl potvrdit.

Mluví se o vás jako o možné nástupkyni Andreje Babiše v čele resortu financí. Řešili jste to spolu?
Jsou to spekulace. Myslím si, že vychází z toho, že za mnou jdou ty největší projekty na ministerstvu financí. My ty věci neřešíme. Myslím si, že v tuto chvíli ministerstvo financí svého ministra pořád ještě má. Držím se zásady, že na obsazenou židli se nesedá. V tuto chvíli nemám k tomu dál, co bych dodala.

Bělobrádek: ANO vyzvalo sociální demokraty, ať vypoví koaliční smlouvu

Číst článek

Návrh na odvolání pana Babiše je na stole. Pan prezident ho podle ústavy odvolat musí, má se k tomu vyjádřit po svém návratu z Číny. Ministerstvo by tak mohlo být už příští týden bez vedení. Kdyby vás o to pan Babiš požádal, jste případně připravena se úřadu ujmout?
Odpovím asi takto: Nikdy se nevyjadřuji v rovině spekulací. Rozhodnu se až podle aktuální situace, pokud to bude vůbec na stole.

Minulý týden jste se ale v průhonické Sokolovně účastnila jednání špiček hnutí ANO k vládní krizi. Proč tedy?
Jela jsem tam čistě na pravidelnou pracovní schůzku, protože jsem byla týden před tím služebně mimo republiku, takže jsme měli celou řadu věcí, které nebyly dořešené. A potkalo se to prostě s touto akcí. Takže jsem tam nebyla vůbec za účelem účastnit se tohoto politického jednání. Byla jsem tam řešit svoje pracovní záležitosti. Ani jsem se neúčastnila briefingu, který následně proběhl. Takže: byla to náhoda a že je interpretována tak, jak je, za to já nemohu.

Vy nejste členka hnutí ANO, přesto k němu máte blízko. Mimo jiné vaše dcera Petra Rusňáková je brněnskou radní za hnutí. Vy osobně jste neuvažovala, že byste do ANO vstoupila?
Nikdy jsem nebyla členka žádné strany, nejsem členka žádné strany a věřím, že ani nebudu. Nemám v tomto směru... Byla jsem vždycky státní úředník, takže to samo o sobě vylučovalo, že bych vstupovala do politiky. O dceři v této souvislosti slýchám velmi často. Moje dcera je členkou hnutí ANO, je radní za ANO v městě Brně. Vstoupila do politiky mnohem dříve, než jsem přišla na ministerstvo financí. Je to dospělá žena, která má svou rodinu, a myslím si, že má právo na svůj život tak jako každý druhý.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme