Ministerstvo školství chce přísněji kontrolovat zahraniční školy v Česku

Zahraniční základní a střední školy, které v Česku zakládají a spravují cizinci, budou pod přísnějším dohledem českých úřadů. Ministerstvo školství chce kontrolovat jejich kvalitu výuky, dnes totiž nikdo moc netuší, jaké dostávají jejich žáci vzdělání. Každý rok by jejich fungování měli prověřit kontroloři z České školní inspekce. Připravovaná novela školského zákona právě leží na stole ministrovi školství.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škola

Škola | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

Prestižní soukromé školy, kde žáci studují například podle pravidel britského, francouzského nebo německého školství v několika jazycích, navštěvuje více než tři tisíce dětí cizinců a diplomatů a mezi nimi je i čtvrtina českých dětí. Právě u nich ale ministerstvo školství vůbec neví, jakou dostávají kvalitu výuku, říká poslankyně školského výboru Jaroslava Wenigerová:

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Kláry Bílé a Petry Benešové o zahraničních školách v Česku

„Kontrola samotné zahraniční školy je velice problematická. Oni sice podle směrnice ministerstva školství musejí dokládat shodu jejich curricula se školním vzdělávacím programem, ale když to nemůže porovnávat inspekce, není to správné řešení.“

Když ale škola není v českém školském rejstříku, kontroloři do jejích učeben nesmí. Českým dětem ale naopak žádný úředník nemůže zakázat, aby na mezinárodní výuku chodili. Musejí pak ale složit rozdílové zkoušky na české škole a dostanou tak kromě zahraničního vysvědčení i to české. Zůstává pak pouze na rodičích, aby si sami kontrolovali kvalitu výuky.

Nevalná pověst

Ministerstvo školství chce mít nad vyučováním na zahraničních školách v Česku dohled a posílat do hodin inspektory, tvrdí náměstek ministra Ladislav Němec:

„Pokud je nějaká vzdělávací instituce na území České republiky a vzdělávají se tam i žáci české národnosti, tak to tak musí být.“

Přísnější pravidla musejí ale platit i z jiného důvodu. V minulých letech tady vznikaly základní školy a gymnázia s nevalnou pověstí. Nikdo nevěděl, kdo za nimi stojí a komu opravdu patří. Upozorňovala na to i protikorupční organizace Transparency International. Důvody popisuje její šéf David Ondráčka:

„Dnešní stav je takový, že je možné, aby školy zakládaly společnosti s ručením omezeným, které s poskytováním vzdělání nemají prakticky žádné zkušenosti. Samozřejmě na úkor výuky.“

Mnohem průhlednější je podle něj to, když mezinárodní škola v Česku je pobočkou už existující školy v zahraničí. Mezi ně patří i Česko - britská základní škola v Praze. Ta by přísnější dohled dle manažera školy Frasera Litstera uvítala.

Na česko - britské škole rodiče zaplatí ročně více než tři sta tisíc korun za výuku. Podobné sumy dávají i na dalších zahraničních školách, kterých je v Česku jen několik. A to většinou ve velkých městech.

Klára Bílá, Petra Benešová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme