Ministerstvo školství chce zlepšit postavení dobrovolníků. Třeba při shánění práce

Ministerstvo školství se chce zasadit o lepší uznání práce dobrovolníků. Hodnota jejich práce například v oblasti sportu se odhaduje až na čtyři miliardy korun. Podle ředitele odboru mládeže Michala Urbana by se dobrovolnické zkušenosti mohly v budoucnu uplatnit i při shánění práce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Ilustrační foto.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

„Když budu během školy chodit do domova důchodců a pracovat tam se seniory, tak se během toho určitě i něco naučím. Nějaké ty měkké dovednosti, komunikaci s jinou generací. Mohou to být třeba i organizační schopnosti, pakliže připravuji pro seniory program ještě třeba s kolegy, jinými dobrovolníky. Je tam práce v týmu,“ říká Urban.

„Jde nám i o to, aby se ta dobrovolná zkušenost dala později i nějakým způsobem prodat a aby ze strany zaměstnavatelů byla při žádání o pracovní místo brána v potaz,“ dodává.

Dobrovolníci činní ve sportu stárnou, nové se nedaří získat

Dobrovolní trenéři, cvičitelé nebo i správci hřišť - to jsou lidé bez jejichž práce by zanikla řada sportovních klubů. V organizovaném sportu jich v České republice působí na 200 tisíc. Podle Jana Boháče z českého svazu tělesné výchovy ale dobrovolníci činní ve sportu rapidně stárnou, a nové se nedaří získávat:

„V roce 2000 tvořil podíl dobrovolníků nad 60 lety věku mezi trenéry pouze 5%. Mezi ostatními funkcionáři to bylo 8%. Za 10 let se v kategorii ve věkové skupině nad 60 let pohybuje mezi trenéry 20% dobrovolníků a mezi ostatními činovníky 27%. Za 10 let nám to dramaticky poskočilo.“

Eva Rajlichová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme