Ministerstvo školství chystá kurzy pro dospělé za 890 milionů. Odborníci pochybují

Přes sto tisíc Čechů by se brzy mohlo naučit zdravěji žít. Cestu nejen k tomu jim chce ukázat ministerstvo školství, které chystá kurzy pro dospělé za 890 milionů korun. Projekt hodlá úřad zaplatit z evropských peněz. Ozývají se ale i skeptické hlasy, které tak velkým plánům moc nevěří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Jde o velký projekt za stovky milionů korun a právě ty podle odborníků nedopadají na ministerstvu školství zrovna moc dobře. Tvrdí to například Janek Wagner, školský expert a šéfredaktor serveru Česká škola.

Přehrát

00:00 / 00:00

Informace o kurzech ministerstva školství za stovky milionů korun připravila Klára Bílá

„V tomto případě jsou tam částky velmi vysoké. Mě tam třeba zarazila tvorba e-learningového portálu za 150 milionů, která je absurdní, protože v současné době už e-learningový portál máme. Jde jenom o obsah a ten obsah tam není nijak definován, čili obávám se nejhoršího,“ uvedl Wagner.

Ministerstvo se hájí tím, že takové kurzy nebo projekt dalšího vzdělávání pro dospělé Česko potřebuje. Podle prvního náměstka ministra školství Jakub Hodináře nás v tom podporuje i Evropská komise.

„Je třeba říct, že Česká republika je v oblasti dalšího vzdělávání dlouhodobě pod evropským průměrem. To je právě jedna z věcí, které nám vytýkala Evropská komise při našich jednáních, že skutečně Česká republika v tomto nemá mnoho odpracováno, a velmi podporovala to, abychom udělali systémový projekt, který situaci nějakým způsobem změní,“ zdůraznil Hodinář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výhrady k chystanému projektu má odborník na školství Janek Wagner

Češi by si v kurzech měli osvojit základy finanční gramotnosti i právní problematiky. V projektu jsou zmíněné i kurzy o zdravém životním stylu. Počítá se ale také se seminářem, který se zaměří na vztah občana k médiím. Autoři projektu doslova počítají s tím, že díky nabytým znalostem se Čechům zlepší kvalita života.

Podobný plán už ministerstvo mělo. Říkalo se mu ve zkratce PIVO, stál zhruba 4,5 miliardy korun a nový projekt z něj vychází. Jenže jsou mezi nimi zvláštní rozpory, upozorňuje Janek Wagner:

„Cílem bylo proškolit 800 tisíc lidí metodou, že každý z proškolených dostane slevu čtyři a půl tisíce na kurz. V tomto projektu za 900 milionů má být proškolenou pouze 110 tisíc lidí, to znamená náklady na osobu budou dvojnásobné, přestože se nebude školit v klasických kurzech, ale bude se školit e-learningem, který by v těchto počtech lidí měl být výrazně lacinější.“

Nynější projekt nicméně posoudí odborníci. Pokud ho schválí, první kurzy začnou v první půlce příštího roku.

Klára Bílá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme