Ministerstvo školství finančně podpoří zvýšení počtu studentů gymnázií a lyceí

Ministerstvo školství nabízí gymnáziím a lyceím pětadvacet tisíc korun za zřízení každého nového místa. Tyto školy podle ministerstva nejlépe připravují mladé lidi pro studium na vysokých školách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maturitní ples | Foto: Jan Rosenauer

Nová místa pro studenty gymnázií a lyceí by vznikla převedením z kapacit málo žádaných učilišť a středních odborných škol. Na krajích bude, aby zmapovaly terén a zjistily, kolik míst by se dalo převést na školy, o které je zájem. Ministerstvo ale nemůže krajům nic diktovat, řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu poradce ministryně školství Martin Profant.

"My můžeme udělat jednu jedinou věc. Říct, podívejte se, celkově je málo příležitostí ke studiu na gymnáziu. V případě, že se budete chovat racionálně, pak vám pomůžeme," vyjádřil se Profant.

"Jde o to, aby důsledkem této pobídky nebylo snížení kvality," říká Vendula Černá, ředitelka gymnázia v Říčanech u Prahy.

"Proto si myslím, že je špatné jak dávat nějaké limity nebo pobídky směrem na horu ke zvyšování počtu míst, tak i směrem dolů, nějakými kvótami limitovat školy, které mají místo. Zrovna v určitém roce se jim sejde hodně kvalitních uchazečů, aby třeba na poslední chvíli mohly otevřít druhou třídu. Čili já bych vycházela od vstupní kvality uchazečů a zachovala bych vyšší laťku," dodává Černá.

Eva Hůlková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme