Asistenti pro děti s hendikepem ve školách zůstanou. Ministerstvo po kritice přepracovalo novelu vyhlášky

Děti s poruchami řeči nebo tělesným postižením budou mít i dál ve školách asistenty, kteří jim pomáhají s učením. Ministerstvo školství původně plánovalo, že asi 20 tisícům dětí s různými typy poruch a postižení asistenty odebere. Novinku připravilo, protože chtělo ušetřit. Podle Hospodářských novin, které mají upravenou vyhlášku k dispozici, ale resort po kritice plán změnil. Novelu musí schválit Legislativní rada vlády, platit má od ledna.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

základní škola, ilustrační foto

O asistenta děti s hendikepem nepříjdou (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec

O nárok na asistenta měly přijít děti se závažnými vadami řeči, pro které je podle by podle původního plánu byla vhodnější péče speciálního pedagoga, žáci s tělesným postižením nebo se specifickou poruchou učení, tedy ztíženou schopností osvojit si pravopis nebo počítání.

‚Nebereme postiženým dětem asistenty.‘ Ministerstvo hájí kritizovanou novelu inkluze, zrušit ji neplánuje

Číst článek

Na základních uměleckých nebo vyšších odborných školách pak studenti měli přijít o asistenta úplně.

Asociace pracovníků pedagogicko-psychologických poraden nicméně upozorňovala, že není možné plošně rozhodnout o tom, že děti s některými poruchami asistenty mít nebudou. Každý případ je podle Asociace potřeba posuzovat individuálně.

„Umíme posoudit, v jakých případech žák asistenta potřebuje a kdy je to zbytečné,” řekla pro Hospodářské noviny členka asociace Pavla Kubíčková. „Mám v péči tři děti, kterým to ve škole výborně jde, ale potřebují, aby jim někdo přečetl zadání. Nedává smysl, aby mi někdo zakazoval jim asistenta dát,” vysvětlila.

Doučování ano, ale...

Změny se naopak podle Hospodářských novin dotknou takzvané pedagogické intervence, což je v podstatě doučování. Pokud si nyní učitel všimne, že některý žák zaostává, požádá pedagogicko-psychologickou poradnu o nařízení intervence a pedagog ji má proplacenou.

Financování inkluze je závislé na penězích z unie. Pedagogové nebyli řádně připraveni, zjistili kontroloři

Číst článek

Nově ale poradny ze systému vypadnou a o doučování bude rozhodovat ředitel - podle Asociace ředitelů základních škol tím odpadne část byrokracie. Učitelé ale přijdou o peníze, které dosud za intervenci dostávali. Ředitel Asociace ředitelů základních škol Michal Černý si ale nemyslí, že by kvůli tomu školy doučování rušily. „Bude to spíš výjimečné,” dodal.

‚Schytali to‘

O tom, že ministerstvo plánuje novelu stáhnout a přepracovat, informoval už koncem září týdeník Respekt. „Úplně ji předělají. Schytali to totiž ze všech stran,“ komentoval tehdy poslanec Lukáš Bartoň dění na výboru s odvoláním na náměstka ministra školství Karla Kováře, který to měl přislíbit.

A resort? Odmítl sdělit podrobnosti a popřel, že má v plánu novelu stáhnout. „Měli jsme na ministerstvu debatu i s nevládními zástupci, kterých se návrh bezprostředně týká. Všechny názory bereme na vědomí a zapracujeme je. Proces tak stále probíhá a nic není finální,“ zdůraznila před dvěma měsíci mluvčí ministerstva Aneta Lednová.

sva, dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme