Žáci, kteří odmítnou testování, nebudou moct ve školách cvičit a zpívat. Při jídle si mají držet odstup

Ve školách bude platit povinnost nosit ochranu nosu a úst ve společných prostorech. Při výuce nebude nutná. Školy také musí izolovat žáka či studenta, který vykazuje známky infekčního onemocnění. Pokud se žáci nenechají testovat, ani nedoloží jinak bezinfekčnost, budou muset stále nosit roušku. Budou mít rovněž zakázáno cvičit ve vnitřních prostorech a zpívat. Vyplývá to z manuálu, který ministerstvo školství ve středu odeslalo do škol.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 14:17 17. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci k protiepidemickým opatřením ve školách | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Mimořádné testování, které se týká testování ve školách a opatření pro netestované, je podle Vojtěcha schválené s účinností do 10. září.

Vojtěch k začátku školy: Při vyšších záchytech bude testování pokračovat, manuál rozešleme tento týden

Číst článek

„Screeningové testování nám má ukázat obraz epidemiologické situace v celé společnosti. (...) Aby to mělo smysl, tak ty děti, které nejsou testovány, potenciálně by mohly být nakaženy a my nejsme schopni to identifikovat, tak proto mají tyto jiné podmínky. Ale platí to skutečně dočasně do skončení screeningového testování,“ řekl Vojtěch.

Některé části manuálu jsou pouze doporučeními, naopak některé pokyny jsou pro školy závazné. Doporučení se týkají především pravidel pro dezinfekci, úklid, organizaci výuky, stravování a podobně, povinná jsou pak nařízení ohledně nošení ochrany dýchacích cest, izolace nakažených a testování na začátku školního roku.

Každý, kdo vstoupí do budovy školy, si musí zakrýt nos a ústa rouškou či respirátorem podle toho, jak to bude právě určeno platným mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví.

Výjimku mají osoby s poruchou intelektu či duševní poruchou a také ti, kteří mají lékařské potvrzení, že roušku nosit nemohou. Ochrana je nutná ve společných prostorech. Pokud jsou děti usazeny v lavici, roušku mít nemusí.

Nová pravidla představili na tiskové konferenci ministr školství Robert Plaga (za ANO) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO):

Pro školy také platí povinnost izolovat žáka či studenta, který vykazuje známky infekčního onemocnění, od ostatních dětí a mladistvých. Je dobré, aby k tomu škola měla izolační místnost, ve které bude umyvadlo s teplou vodou a prostředky pro dezinfekci. Podobně by vyčleněná místnost měla být ve školských ubytovnách. Škola sice nemá povinnost zjišťovat u jednotlivých žáků příznaky onemocnění, ale je to podle manuálu vhodné.

Testování dětí

Manuál také obsahuje část, která se týká už schváleného testování na začátku školního roku. To se uskuteční 1., 6. a 9. září. U prvňáků a žáků přípravných tříd může být první testování až druhý školní den. Antigenní testy určené pro samoodběr dostanou školy od státu. Školy mohou použít i přesnější PCR testy, musí si je ale zajistit samy. Mohou pak získat příspěvek 200 korun na test. V tomto případě stačí testování jednou týdně.

Vláda upravila covidová opatření. Pořadatelé mohou od září naplnit kapacitu, žáky čeká trojité testování

Číst článek

Podle výsledků testování se rozhodne, zda se v něm bude pokračovat. Pokud by ve školách v jednom okrese bylo více než 25 pozitivních případů na 100 000 provedených testů, testování by pokračovalo do konce září, vždy jednou týdně.

Pokud se žáci nenechají testovat, budou muset po celou dobu pobytu ve škole nosit roušku či respirátor. Budou mít také zakázáno cvičit ve vnitřních prostorech a zpívat. Převlékat by se měli s odstupem od ostatních, odstup by měli mít i při jídle a pití.

Test nemusí absolvovat žáci a studenti, kteří mají ukončené očkování nebo v posledních 180 dnech prodělali onemocnění covid-19. Mohou se také nechat otestovat v některém z oficiálních testovacích míst a přinést potvrzení.

Pozitivní výsledek

Pokud bude mít žák, student či zaměstnanec školy pozitivní antigenní test na covid-19, musí opustit školu a půjde podle Vojtěcha na potvrzující PCR test. Ti, kteří s ním byli dva dny před či dva dny poté v kontaktu, budou také muset na PCR test.

MŠMT dnes poslalo školám manuál z dílny @Ministerstvo zdravotnictví. Kromě doporučení pro školy obsahuje i preventivní testování v prvních dvou týdnech po začátku školního roku. Hlavním cílem je odhalit virovou nálož mezi žáky po prázdninách. Pravidla jsme dnes představili s @Robert Plaga.

12:30 – 17. 08. 2021

7 59

V případě negativního výsledku se vrátí do školy, pokud bude výsledek pozitivní, musí to nahlásit škole. Škola pak informaci o pozitivně testovaných a jejich kontaktech pošle krajské hygienické stanici. Vojtěch řekl, že se nebudou „vypínat“ celé třídy.

Ve stejných termínech testování jako žáci a studenti musí doložit potvrzení o testu i zaměstnanci školy. Mohou se nechat otestovat v některém z odběrových míst nebo si sami přinést do školy samotest. V minulém školním roce testy dodané státem byli i pro zaměstnance. Pokud tak neučiní, budou muset nosit po celou dobu ochranu dýchacích cest. Neplatí to pro zaměstnance, kteří jsou plně naočkováni nebo jsou do 180 dní po prodělání nemoci.

Bezinfekčnost budou muset doložit i vysokoškolští studenti ubytovaní na kolejích.

Ministerstvo doporučuje zachovávat v maximální možné míře homogenitu skupin. Plaga konstatoval, že jsou situace, při kterých to nejde, jako třeba v závěrečných ročnících.

Dezinfekce i teploměry

U vstupu do budovy a také u každé učebny, u tělocvičen a jídelen by měla škola rozmístit dezinfekci na ruce s dávkovačem. Každý, kdo do školy vstoupí, by si měl důkladně umýt ruce nebo si je vydezinfikovat. Je vhodné také časté větrání, úklid a dezinfekce hygienických zařízení několikrát denně a používání jednorázových ručníků nebo vysoušečů.

Zakázku na testy do škol vyhrála firma Batist Medical. Za jeden antigenní test Česko zaplatí 19 korun

Číst článek

Několikrát denně by se měly dezinfikovat místa, která používá více lidí, jako jsou kliky, vypínače, klávesnice, splachovadla a podobně. Prádlo by se mělo prát při vysokých teplotách.

Škola by měla mít k dispozici bezkontaktní teploměr pro měření tělesné teploty v případě podezření na onemocnění, dále dostatek dezinfekčních prostředků a náhradních roušek či respirátorů pro situaci, kdy si žáci ochranu zapomenou nebo během vyučování zničí.

U školního stravování úřad doporučuje omezit kontakt různých skupin, neumožnit samoobslužný výdej, tedy odebírání příborů z hromadných zásobníků a využití samoobslužných bufetů. Strávníci by měli být usazeni u stolů po šesti. Cizí strávníci mají mít vyčleněný samostatný čas pro výdej nebo oddělený prostor.

Obědy nesmí vyzvedával lidé, kteří jsou v karanténě nebo izolaci. Děti, které se nenechají na začátku školního roku testovat a nemají jiné potvrzení bezinfekčnosti, mají při jídle a pití dodržovat odstup od ostatních alespoň 1,5 metru.

Ministerstvo školám také doporučuje, aby před zahájením školního roku aktualizovaly kontakty na rodiče dětí i zaměstnance. Je vhodné vytvořit jedno místo, kde se budou zveřejňovat aktuální oznámení. Škola by měla, pokud je to možné, omezit pobyt zákonných zástupců žáků v budově.

Pokud se ve škole střídá provoz s aktivitami jiných organizací, je třeba omezit kontakt zástupců těchto organizací se žáky i zaměstnanci školy a při střídání zajistit úklid a dezinfekci používaných prostor.

Pro vedení škol ministerstvo školství také od 23. srpna zprovozní telefonní linku, kde bude odpovídat na dotazy. V provozu bude dále po dobu prvních dvou týdnů školy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme