Ministerstvo slibuje, že výplata dávek se zpozdí jen v řádech dnů. Lidé se toho přesto obávají

Po prosincovém verdiktu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže nesmí úřady práce nadále používat dosavadní software pro zpracování a výplaty některých typů dávek se zpozdí. Týká se to například podpory v nezaměstnanosti, dávky v hmotné nouzi či příspěvku na bydlení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sociální dávky se už ve Žďáře nad Sázavou rozdávají na Úřadu práce | Foto: Daniel Burda

Na dvou pracovištích Úřadu práce pro Prahu 8 byl dnes dopoledne relativní klid. Lidé vyplňovali formuláře, popřípadě čekali, až přijdou na řadu. Bohužel to ale neznamená, že by lidé v tíživé sociální situaci neměli obavy.

„Mám z toho obavy, protože já jsem teď na ubytovně a bylo by to pro mě velice špatné, protože bych špatně zaplatil ubytovnu. To by asi nepočkali a zřejmě bych musel jít ven. Takže bych zase byl bezdomovec,“ vysvětluje jeden z dotázaných mužů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o výplatách sociálních dávek připravil redaktor Ondřej Tuček

Tisková mluvčí Úřadu práce České republiky Kateřina Beránková ale věří, že úřady komplikovanou situaci zvládnou: „Může se stát, že pokud lidé dostávají své dávky v kratších termínech, že je dostanou v jiný den, než jsou zvyklí, tedy později. Opravdu děláme vše proto, abychom dodrželi zákonnou lhůtu. Tímto veřejnost prosíme o shovívavost a strpení v prvních měsících.“

Podle Beránkové je situace o to složitější, že nutnost změnit software pro registraci žadatelů a výplatu dávek se sešla s koncem měsíce a zároveň kalendářního roku, kdy mnoha lidem skončily termínované smlouvy a jsou bez místa.

Nicméně v dnešní tiskové zprávě Ministerstvo práce a sociálních věcí a Úřad práce ČR ujišťují příjemce dotčených typů dávek, že případné zpoždění bude maximálně v řádu dnů, nikoli až jednoho měsíce, jak uvedla některá média.

Ondřej Tuček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme