Ministerstvo spravedlnosti by mohla vést Helena Válková, odbornice na trestní právo

Jednou z žen, která by se mohla ujmout úřadu ve vládě, konkrétně ministerstva spravedlnosti, je profesorka Helena Válková. Ta do sněmovních voleb kandidovala jako nezávislá za Hnutí ANO.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Speciál Martina Veselovského na téma korupce, Helena Válková

Helena Válková vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, profesorský titul získala na univerzitě v Trnavě. Je odbornicí na trestní právo a kriminologii. Podílela se mimo jiné na vypracování zákona, který posílil práva obětí trestných činů.

Patřila ke kritikům poměrů na plzeňské právnické fakultě v době kauzy rychlostudentů a podezřelého studia. Kritika školy se jím vymstila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Medailon Heleny Válkové připravila redaktorka Klára Bílá.

„Upozornila jsem jako jedna z prvních na to, co se tam děje. A okamžitě byla reakce, že jsem byla odvolaná z funkce vedoucí katedry,“ popisuje.

V roce 2009 byla na přechodnou dobu odvolaná z funkce vedoucí katedry trestního práva. V roce 2011 spolu s několika dalšími pedagogy ze školy odešla.

Jako ministryně by se ráda pokusila o změny v oblasti justice i legislativy, které se zatím nepodařilo prosadit.

„Byla bych hrozně ráda, aby po mně zůstaly, ať už v roli místopředsedkyně ústavněprávního výboru nebo jako vedoucí resortu spravedlnosti, dva nové klíčové procesní předpisy: občanský soudí řád a trestní řád,“ popisuje.

Před rokem 1989 byla Helena Válková členkou KSČ, na počátku devadesátých let se angažovala v Občanském fóru.

Kandidáti na ministry | Foto: Český rozhlas

Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme