Ministerstvo spravedlnosti chce zpřísnit podmínky insolvenčního řízení

Podmínky pro zahájení insolvenčního řízení se zpřísní. Počítá s tím návrh novely, který představil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Ministerstvo spravedlnosti tím chce zabránit podávání takzvaných ‘šikanózních‘ návrhů, které mohou poškodit ekonomicky zdravé podniky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pospíšil (ODS)

Jiří Pospíšil (ODS) | Foto: Tomáš Adamec

Zatímco dnes platí, že soud do dvou hodin od podání návrhu zveřejní vyhlášku, že bylo zahájeno insolvenční řízení, nově bude muset posuzovat, jestli návrh není zjevně bezdůvodný. Nepoctivé firmy totiž dosud využívají mezery v zákoně a svou konkurenci bezdůvodně posílají do konkursu. Nově by soudy měly mít možnost takový návrh odmítnout a navrhovateli dokonce udělit i pořádkovou pokutu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil v pořadu Stalo se dnes.

„Podá-li někdo návrh pro tisícikorunový dluh na společnost, která má reálný majetek v řádech desítek milionů korun, tak asi všichni tušíme, že se jedná zcela zjevně o nedůvodný návrh a takovýto návrh nebude ani zveřejněn,“ uvedl Pospíšil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko byl Cyril Mores, analytik společnosti Creditreform, která monitoruje počet insolvečních návrhů.

O výši pokuty zatím experti ministerstva spravedlnosti rozhodují. „Počítáme, že by mohla být v řádech statisíců. Ale konkrétní výši by vždycky určil soud podle toho, o jak vysokou částku se jedná z hlediska dluhu nebo o jak velkou firmu se jedná. Vždycky by to posuzoval soud podle konkrétních okolností, konkrétního případu,“ řekl Pospíšil.

Za zjevně bezdůvodný bude považován i návrh věřitele, který nebude mít v pořádku údaje v obchodním rejstříku. Ministerstvo tímto způsobem chce donutit podnikatele, aby do sbírky listin na soud posílali například účetní závěrky, jak jim ukládá zákon.

„Navíc připravuji úplně nový zákon o trestní odpovědnosti právnických osob a počítáme s tím, že by jednání, kde se prokáže úmysl a snaha někoho poškodit, mohlo být případně i trestným činem,“ poznamenal ministr spravedlnosti.

Novelu šéf resortu Jiří Pospíšil předloží vládě začátkem příštího roku.

Podnikatelé návrh vítají

Návrh vítá například Asociace malých a středních podnikatelů. Podle její generální ředitelky Evy Svobodové jde o krok ke zlepšení podnikatelského prostředí zejména v problematice 'šikanózních' návrhů.

Že je novela krok správným směrem, si myslí i Cyril Mores, analytik společnosti Creditreform, která monitoruje počet insolvečních návrhů. Podle něj se společnost s 'šikanózními' insolvenčními návrhy setkává poměrně často.

Zdůraznil, že Creditreform se zabývá ochranou věřitelů a snaží se prosazovat jejich práva. Nicméně musí také vycházet z určitých etických norem a pravidel.

Insolvenční řízení až poslední v řadě

„To znamená, že každý věřitel má několik možností domáhat se svých pohledávek. V první řadě to je mimosoudní cesta, pak soudní cesta a až poté může nastoupit alternativa insolvence. Protože neoprávněný insolvenční postup jednoznačně poškozuje dlužníky, poškozuje jméno firmy,“ uvedl.

Pro malé firmy může podle něj podání neoprávněného insolvenčního návrhu znamenat existenční problém. „V úhrnu sice můžeme hovořit ne více než o pěti procentech z celkových počtů šikanózních insolvenčních návrhů, nicméně pro malé a střední firmy to může znamenat okamžité odstřižení od úvěrů. Může být na ně nazíráno jako na nespolehlivé partnery,“ vysvětlil.

Martin Drtina, Katarína Brezovská, Václav Sochor, ak, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme