Ministerstvo spravedlnosti oficiálně představí elektronický platební rozkaz

Elektronický platební rozkaz dnes oficiálně představí premiér Mirek Topolánek a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Úřady spustily tuto aplikaci v úterý. Má urychlit vyřízení takzvaných nesporných pohledávek. Především jde o neuhrazené účty za plyn, elektřinu, nájemné, poplatky za veřejnoprávní rozhlas a televizi, dluhy u dopravních podniků za pokuty nebo spotřebitelské úvěry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Využít služeb elektronického platebního rozkazu mohou pouze lidé se zaručeným elektronickým podpisem. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil už dřív řekl, že se nová praxe ročně dotkne asi čtvrt milionu případů. Mluvčí ministra spravedlnosti Zuzana Steinerová vysvětlila, jak se elektronický platební rozkaz podává:

"Na internetu je formulář, který jasně stanoví, co je třeba vyplnit proto, aby mohl být elektronický platební rozkaz podán. Elektronický formulář rovnou vypočítá i soudní poplatek. Ten elektronický platební rozkaz může podat každý, kdo má zaručený elektronický podpis - bez něj to nepůjde."

Zavedení elektronického platebního rozkazu zapadá do plánu ministerstva elektronizovat českou justici do roku 2012. Už před časem ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil spustil ostrý provoz služby infoSoud. Každý občan si může najít na internetu svůj případ a navíc i zjistit, v jakém stadiu právě jeho kauza je.

Zuzana Steinerová přiblížila další plány změn v justici: "Do roku 2009 se neustále bude pracovat na elektronickém platebním rozkazu. Dál se budeme snažit převést v podstatě všechny agendy. To je kromě insolvenčního rejstříku například soudní řízení správní. A chceme mít i elektronické trestní řízení."

Václav Pešička Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme